Dekoracyjny trawertyn – zalety i pomysły na zastosowanie we wnętrzach

Alabaster egipski, bo właśnie tak często określa się trawertyn, jest szczególnym rodzajem kamienia, który ze względu na swoją barwę i właściwości był wykorzystywany już w starożytnym Egipcie. Wtedy wyrabiano z niego posągi i wazy, a prostota jego kształtowania pozwalała go również wykorzystać jako materiał budowlany. Dziś wykonuje się z niego dekoracyjne tynki oraz płytki, które wnętrzom dodają klasy i niepowtarzalnego uroku.

Zalety trawertynu i sposoby jego wykorzystania

Główną zaletą trawertynu jest wyjątkowa łatwość jego obróbki, która pozwala na zastosowanie go zarówno w budowie, jak i do celów dekoracyjnych. Mówi się, że jest on specyficzną odmianą martwicy wapiennej, a jako skała osadowa składa się przede wszystkim z kalcytu i aragonitu i może przyjmować różne odcienie bieli z pięknymi, żółtymi i czerwonymi uwarstwieniami. To właśnie z uwagi na szczególny, niemal dostojny kolor, wykonano z niego m.in. fasadę Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Przy prostocie obróbki, kamień ten cechuje się również niezwykłą trwałością i wytrzymałością, a wiele osób zestawia jego właściwości na równi z marmurem.

Ważną cechą tego kamienia jest jego charakterystyczna porowatość i wysoka nasiąkliwość pozwalająca wykorzystywać go nie tylko jako ozdobę ścian w salonach czy dekorację elewacji, ale i we wnętrzach łazienkowych. Stosuje się go np. do produkcji umywalek, trwałych osłon wanien czy jako dekoracyjne akcenty odporne na wodę i podkreślające elegancki wygląd łazienki.

Wytrzymałość i możliwość formowania z niego różnorodnych kształtów, wpływa również na wykorzystanie go jako materiał budulcowy stylowych parapetów, blatów kuchennych ale i sposób na majestatyczne w wyglądzie obudowy kominków. W kuchniach można też, zamiast klasycznych płytek, wykorzystać na podłogi kafle trawertynowe; dekoracyjne i doskonale radzące sobie z nadmiarem wody, jaki w tym wnętrzu bywa na porządku dziennym. Co ważne, ten rodzaj kamienia doskonale sprawdza się pod instalowane w domach ogrzewanie podłogowe. Bardzo ciekawą propozycją są również nanoszone na ściany tynki trawertynowe, wyglądające niemalże jak połączenie marmuru z piaskowcem.

Luksusowy wygląd wykończeń z trawertynu, w zestawieniu z jego wyjątkowo dobrą ceną, są atutami, które docenia dziś coraz więcej osób. Ponadczasowy, kamienny wygląd, trwałość, wytrzymałość i możliwość wyboru płytek w przeróżnych, i do tego bardzo naturalnych kolorach – to plusy warte rozważenia podczas wyboru domowych dodatkowych, kafli, materiałów elewacyjnych oraz dekoracyjnych, ściennych okładzin.