Designerski salon w stylu glamour – jak go urządzić bez kiczu?

Aranżacja wnętrza w modnym stylu glamour stanowi dla wielu osób spore wyzwanie. Z jednej strony urzeka blichtrem i artystycznymi wykończeniami, a z drugiej bardzo łatwo jest w niej przekroczyć granicę, która sprawi, że taka przestrzeń będzie po prostu pachnieć kiczem. Jak się tego ustrzec, urządzając salon zgodnie z trendem glamour? Co powinno się w nim znaleźć i w którym momencie zrezygnować z nadmiaru szyku, by zachować bezpretensjonalny ton pomieszczenia?

Pomysły na ciekawy salon w stylu glamour

Najciekawszy salon, jako główne, domowe pomieszczenie urządzane na nutę glamour, powinien cechować się podstawowymi zasadami tej metody aranżowania wnętrz, ale zaplanowanymi tak, by nie było w nich przesady. Glamour to aranżacja pełna połysku, jasnych i gustownych elementów, szyku a nawet blichtru, ale żeby w tym wszystkim nie otrzeć się o kicz nowobogactwa, warto dobrze przemyśleć każdy element wnętrza.

Dobry pomysł na salon w stylu glamour to:

  • Powiew luksusu i wrażenie elegancji, które odczuwa się zaraz po przekroczeniu progu pomieszczenia
  • Wyważenie między dodatkami, meblami i kolorami ścian, które sprawi, że mimo niekwestionowanego szyku salonu, nie będzie on wyglądał, jak przesłodzony pałac starodawnej księżniczki
  • Efektowna kolorystyka: np. biel i czerń w różnych wariacjach, przecinane kontrastem żywych kolorów, ale w nie więcej niż dwóch tonach (śliwka + limonka, fiolet + seledyn, złoto + stal)
  • Surowe na pierwszy rzut oka, szklane blaty stołów oparte na chromowanych lub polerowanych na wysoki połysk konstrukcjach stalowych
  • Sofy eleganckie, podobnie jak i fotele – najlepiej z rozłożystymi, pikowanymi oparciami. Mogą być tapicerowane, ale świetny efekt zrobi też skóra!
  • Pufy na złocistych podbiciach – jaskrawe, intensywne, kolorowe
  • Oświetlenie w typie żyrandoli – wyrazistych, dużych, wielopoziomowych lub ciągnących się szeroko pod sufitem. Do tego lampy podłogowe – np. na bardzo długich, wygiętych łukowo nóżkach
  • Lustra w bajecznych ramach, podświetlane punktowo od tyłu i na obrzeżach
  • Ozdoby: srebrne lub złote świeczniki, eleganckie wazony, wazy, zdjęcia w nietuzinkowych antyramach

Ważnym elementem salonu glamour są także odpowiednie wykończenia ścian. Do dyspozycji są tu gładkie, jednokolorowe ściany oparte na farbie strukturalnej (złote, brązowe, czarne, – miksy w/w), lekko pałacowe tynki dekoracyjne, ale i tapety glamour bogate w ornamenty roślinne, fale czy geometryczne wzory. Sztuką wykonania pięknego salonu jest takie połączenie dodatków, mebli, dywanów i wykończenia ścian, które wywoła natychmiastowy efekt „wow” w każdej osobie, która znajdzie się w takim salonie. Klasa!