Dlaczego ekogroszek jest często wybieranym rozwiązaniem?

Ekogroszek jest jednym z tych paliw, które w ostatniej dekadzie skupiają na sobie uwagę i to często w pozytywnym kontekście. Skąd wzięła się jego popularność i dlaczego dziś jest on uznawany za jeden z najlepszych typów węgla do użycia w kotłach domowych?

Wygodny transport ekogroszku

Ekogroszek dzięki temu, że to niewielkie bryłki, może być zapakowany w wygodne worki. To ułatwia transport i przechowywanie. Ekogroszek workowany dzięki zamknięciu w opakowaniu będzie mniej narażony na zawilgocenie, wygodniej jest też załadować go na podajnik kotła. A w związku z tym, że niektóre składy węgla sprzedające opał „z ziemi” sprzedawały węgiel zbyt obficie polany wodą, to zakup ekogroszku stał się też sposobem na uniknięcie tego typu oszustw. Oczywiście zawsze można było zdecydować się na uczciwy sklep, ale era internetowych zamówień węgla zaczęła się relatywnie niedawno i dobry ekogroszek nie zawsze był tak dostępny.

Ekogroszek- aspekt ekologiczny

Nie da się ukryć, że za sporą popularność ekogroszku odpowiada też fakt, że jest to paliwo nieco czystsze od innych. Dziś ta różnica nie jest może aż tak wygodna, bo groszek ze sklepu https://energobielsk.pl/sklep/kategoria-produktu/ekogroszek/ spełnia podobne normy, co inne dobre jakościowo odmiany węgla, ale początkowo faktycznie emisja na przykład tlenków siarki była niższa niż przy popularnych wówczas typach węgla. Warto natomiast zwrócić uwagę, że elementem odpowiadającym za czystsze spalanie jest też mniejsza granulacja – to znaczy, że kotły pracują równo, węgiel pali się równomiernie, a więc w sposób przewidywalny, w optymalnej temperaturze i generując przy tym najmniejszą możliwą ilość zanieczyszczeń. To ważne, bo im większe różnice wielkości między bryłkami, tym bardziej nierównomiernie się one spalają, generując więcej lub mniej popiołu czy gazów.

Dłuższe przechowywanie węgla

W teorii oczywiście każdy typ węgla można przechowywać dowolnie długo, jednak kupowany na tony z ziemi będzie miał tendencję do naciągania wilgocią. Ekogroszek workowany można ułożyć na palecie w kotłowni i mieć pewność, że będzie miał zawsze te same parametry niezależnie od pogody czy pory roku. To ważne, ponieważ w wielu przypadkach przecież węgla używa się nie tylko zimą do C.O., ale również latem do podgrzania C.W.U., więc utrzymanie pewnego zapasu jest zawsze ważne.

Ekogroszek a praca kotłów

Dość istotnym elementem, o którym się czasem zapomina, jest uwzględnienie w podobnych analizach dostępność konkretnych typów kotłów. Ekogroszek był jednym z tych paliw, dla których udało się stworzyć znakomite, bardzo wydajne piece i kotły. To ważne, bo efektywne spalanie wymaga czegoś więcej, niż tylko paleniska i źródła zapłonu. Ekogroszek to jedno z tych paliw, dla których relatywnie szybko udało się skonstruować kotły, które miały odpowiednią kubaturę. Były one właściwie przewietrzane, można było połączyć je z zaawansowanymi systemami automatycznego sterowania i tak dalej. To wszystko sprawiło, że wtedy, kiedy ekogroszek dopiero stawał się popularny, wygrywał nie tylko pod względem wydajności teoretycznej, ale też praktycznej. Dziś oczywiście dostępne są znakomite kotły opalane także innymi paliwami, jednak w powszechnej opinii to ekogroszek uchodzi za ten asortyment, który można spalać najbardziej efektywnie.

Czynników, które wpłynęły na początkową popularność ekogroszku, jest oczywiście więcej i niektóre – tak jak dostępność bardzo dobrych jakościowo kotłów – nie są już dziś cechą wyróżniającą. Jednak popularności, jaką ekogroszek zdobył sobie jakiś czas temu, dziś już inne paliwa nie mogą raczej uzyskać.