Do czego służy drenaż opaskowy? `

Odpowiedni system odwodnienia budynku może umożliwić nam zabezpieczenie nieruchomości przed wodą i wilgocią. Płyny gruntowe gromadzą się wokół fundamentów domu i powodują uszkodzenia w ścianach piwnicy. Drenaż opaskowy stosowany jest zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w starszych budowlach. Na czym polega jego działanie i czy faktycznie stanowi on niezawodny sposób na uchronienie się przed zbyt szybkim uszkodzeniem spodów domu? Przekonajmy się! 

Drenaż opaskowy – ochrona przed wodą gruntową 

Aby rozpocząć dyskusję, dotyczącą drenażu opaskowaego, należy zwrócić uwagę na grunty, które cechują się wysoką przepuszczalnością wody. W otoczeniu domu znajdziemy zarówno żwir, jak i piasek, przez które woda przedostaje się bez najmniejszego problemu. Dobrym izolatorem płynów ziemnych jest glina, a także ił. Przeważnie powierzchnia działki składa się z mieszaniny różnego rodzaju gruntów, cechujących się innymi właściwościami. Poszczególne gatunki ziemi są oddzielone od siebie warstwami, nazywanymi często horyzontami gruntowymi.

Woda opadowa przesiąka pionowo przez pierwsze warstwy i jest zatrzymywana dopiero w warstwie gliny. Następnie opady ściekają po tej warstwie w kierunku budynku, tworząc nacisk hydrostatyczny na dolne ściany. W przypadku nieszczelnego drenażu woda przedostaje się aż do wnętrza budynku, czego skutkiem jest wilgoć i pleśń. Aby spiętrzanie wody zostało skutecznie zatrzymane należy zastosować drenaż opaskowy, który odprowadzi nadmiar wody na bezpieczną odległość – na skraj działki, bądź do kanalizacji. 

Rury z tworzyw sztucznych do drenażu

Zastosowanie tworzyw sztucznych w drenażu opaskowym ma niebagatelne znaczenie dla całego przedsięwzięcia. Ten rodzaj materiału ma dobre właściwości ciepłochronne, dzięki czemu nie przewodzi zbyt dużej ilości ciepła. Dla nas oznacza to zmniejszenie strat termicznych, czyli ograniczenie rachunków za ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Ponadto tworzywa sztuczne zapobiegają zmniejszaniu się rur podczas kontaktu z zimną wodą.  

Drenaż opaskowy wykonany z rur z tworzyw sztucznych jest odporny na korozję, obojętny biologicznie i chemicznie, a także nie wchodzi w reakcję z wodą, kwasami i zasadami. Niektóre rodzaje rur cechują się słabą odpornością na zbyt wysoką i niską temperaturę, jednak na rynku można bez trudu znaleźć rury wykonane z polipropylenu i polibutylenu, które są zdecydowanie trwalsze. 

Drenaż opaskowy stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich współczesnych budowli. Daje realną szansę na niezbędną ochronę i przyczynia się do zmniejszenia rachunków. Jeśli własnie budujesz swój nowy dom to koniecznie nie zapomnij o tym elemencie!