Do czego służy taca skroplin do pompy ciepła?

Wybór sposobu ogrzewania do kwestia indywidualna. Stale rosnącą popularnością na rynku cieszą się pompy ciepła. Nic w tym dziwnego. To rozwiązanie proste w obsłudze, ekonomiczne, a także przyjazne środowisku. Decydując się na zakup pompy ciepła, warto zapoznać się z istotnymi kwestiami jej użytkowania. Jedną z nich jest odprowadzanie skroplin. Każdy użytkownik pompy ciepła powinien więc zaznajomić się z tacą skroplin. Czym jest i do czego służy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Taca skroplin w pompie ciepła – do czego służy?

Aby dobrze zrozumieć funkcję jaką pełni taca skroplin, warto przyjrzeć się ogólnej budowie pompy ciepła. Pomoże ona zrozumieć cel i istotę tego akcesorium. Urządzenie składa się z dwóch wymienników ciepła. Nazywane są parownikiem i skraplaczem. Między nimi umieszczona jest sprężarka. W wyniku działania pompy powstaje woda. Jej zgromadzony nadmiar to skropliny. Aby urządzenie prawidłowo funkcjonowało, niezbędna jest też taca skroplin. Służy ona do zbierania nadmiaru wody z pompy ciepła, a następnie odprowadzania do rury odpływu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując pompę ciepła, warto przyjrzeć się również tacy do skroplin. Istotne, aby była wykonana z możliwie trwałego materiału – stali nierdzewnej albo PCV. Przykładowo, taca skroplin Panasonic to solidnie wykonane akcesorium. W tacy musi być miejsce na montaż rury skroplinowej. Do zestawu powinny był dołączone specjalne śruby, które ułatwią nam montaż. Pamiętajmy też, aby wymiary tacy skroplin były precyzyjnie dopasowane do pompy ciepła. Dobrze zwrócić uwagę na to, aby taca posiadała solidne zaczepy lub nóżki mocujące. Trwałość oraz szczelność – to dwie kluczowe cechy dobrej tacy skroplin. Gwarantują one sprawne działanie całego urządzenia.

Pielęgnacja tacy – o czym należy pamiętać?

Dbałość o tacę skroplin to podstawa odpowiedniego działania pompy ciepła. Takie działania sprawią, że urządzenie będzie działać bez zarzutu przez długie lata. A o to przecież chodzi! W regularnej konserwacji ważne jest przede wszystkim to, aby taca skroplin nie została zatkana. Długotrwałe zatkanie bowiem, może mieć fatalne skutki dla pompy ciepła. Grozi jej poważnym uszkodzeniem, a nawet rozsadzeniem. Jak w takim razie dbać o tacę? Ważne jest sprawdzanie jej drożności. Doskonale sprawdzą się specjalistyczne tabletki, przeznaczone do takich urządzeń. Sprawią one, że pozbędziemy się z tacy skroplin mułu, zanieczyszczeń, rdzy i różnego rodzaju pyłów. Poza tym, warto samą tacę czyścić środkiem antybakteryjnym i grzybobójczym. Nie dopuści on do powstawania niebezpiecznych bakterii. 

Konserwacja urządzenia – jak często ją wykonywać?

Warto przeprowadzić solidną konserwację całego urządzenia chociaż raz w roku. Najlepiej przed sezonem grzewczym. Możemy oczywiście skorzystać z fachowej pomocy serwisu. Spojrzy on na urządzenie całościowo. Jako właściciele pompy ciepła, powinniśmy jednak regularnie interesować się jej stanem. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprawnym urządzeniem długi czas.