Dom Brda to kultowy letniskowy domek jeszcze z czasów PRL-u. Jednak są one wciąż w modzie. Znajdziemy go w wypoczynkowych ośrodkach. Wielu producentów drewnianych domów ma w swojej ofercie tego typu konstrukcje. Architekci lubią eksperymentować z formą oraz oferują warianty nowoczesne małego trójkątnego letniskowego domku.
Domek Brda jak namiot czy też szałas
Ta niewielka bryła nawiązuje bezpośrednio do namiotu czy też do szałasu. Jest to kwintesencja prostoty oraz także funkcjonalności. Domek o froncie trójkątnym pokryty jest stromym dachem dwuspadowym, po którym deszcz, jaki także śnieg dosyć szybko spływa. Dach pełni także funkcję zewnętrznych ścian i niemal sięga do samej ziemi. W wersji podstawowej dom Brda ma około 40 metrów kwadratowych. Obejmuje salon z kuchnią oraz łazienką znajdującą się na parterze i sypialnię na piętrze. Pomieszczenia się bardzo kompaktowe, ale przestrzeń wykorzystana jest maksymalnie, aby zapewnić samą wygodę mieszkańcom. Domki w tym typie projektowane są także o powierzchni znacznie więcej. Jest to nawet sto metrów kwadratowych. Domki Brda najczęściej są budowane z drewna. Oferowane mogą być w wersji prefabrykatów.
Domki o kształcie literki A budowane były w przeróżnych rejonach świata i to od bardzo dawna. Prosta forma archetypiczna znana była już w Chinach, Europie oraz także na wyspach Pacyfiku. Przez bardzo długi czas miały one użytkowy charakter, na przykład służyły do przechowywania siana. W pierwszej połowie dwudziestego wieku architekci zaczęli projektować bardzo proste domki do letniskowych zastosowań. W roku 1934 Schindler zbudował pierwszy nowoczesny budynek w Kalifornii. Architekci bardzo chętni ćwiczyli kreatywność w naprawdę wielu odsłonach domków w typie A. Niewielkie budynki były oczywiście prefabrykowanymi konstrukcjami, co pozwoliło znacznie obniżyć ich koszt.
Dom Brda cały czas na rynku
Domki w typie Brda pojawiły się w pierwszej kolejności w wypoczynkowych ośrodkach PTTK na terenie kraju. Były to lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku. Z kolei w latach siedemdziesiątych, domki w typie Brda kupić mogły już prywatne osoby. To wtedy właśnie zaczęły one zasiedlać działki letniskowe oraz prywatne parcele. Konstrukcja chroniona dachem spadzistym sprawdziła się świetnie w naszym klimacie. Od tamtej właśnie pory wpisały się one w krajobraz Polski oraz są wciąż cały czas chętnie budowlane. Architekci wykorzystują ideę domków o kształcie literki A oraz często ją przetwarzają twórco, dostosowując dom dla wymogów świata współczesnego. Również producenci domów wykonanych z drewna mają domki w typie Brda w swojej indywidualnej ofercie.