Dom energooszczędny – wszystko, co trzeba wiedzieć
Wielu osobom, które decydują się na budowę domu jednorodzinnego, zależy przede wszystkim na tym, by budynek postawić możliwie jak najniższym kosztem. Pamiętajmy jednak o tym, że tego typu oszczędności mogą być tylko pozorne, ponieważ zniweluje je kosztowna eksploatacja budynku. Warto zatem wiedzieć, jak wybudować dom energooszczędny, który na co dzień będzie pochłaniał mniej kosztów.
Czym cechuje się energooszczędny projekt? Dom energooszczędny z pracowni Domowe Klimaty może być odpowiedzią!
Przede wszystkim, należy odpowiedzieć na pytanie, kiedy w ogóle mówimy o domu energooszczędnym? Z czysto technicznego punktu widzenia w teorii o domu energooszczędnym mówimy wtedy, gdy w skali roku jego zapotrzebowanie na ciepło wynoszą około 70 kWh/m2. Żeby rzucić na tę kwestię nieco szerszy kontekst, zaznaczmy na marginesie, że zapotrzebowanie na ciepło w skali roku w standardowym domu wynosi mniej więcej 120 kWh/m2.
Jednak, jak to często bywa, teoria swoją drogą, a praktyka swoją… W rzeczywistości na co dzień coraz częściej pojęcia domu energooszczędnego używa się w odniesieniu do budynku, który po prostu uwzględnia rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i wykończeniowe, mające na celu ograniczenie strat ciepła.
Energooszczędny dom – czym się cechuje?
Czym się cechuje energooszczędny dom? Warto nadmienić, że rozwiązania energooszczędne i tanie często idą w parze podczas budowy domu. Na co w takim razie należy przede wszystkim zwrócić uwagę?
- Bryła domu – im prostsza jest bryła domu, tym tańszy w budowie jest budynek. Ale to nie wszystko! Dom położony na planie kwadratu lub prostokąta jest nie tylko tańszy w budowie, ale również bardziej energooszczędny. Wynika to z faktu, że w takim domu jest mniej „mostków termicznych”, czyli przestrzeni, przez które ucieka ciepło.
- Liczba kondygnacji – dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym można ogrzać łatwiej i niższym kosztem. Dlatego wybierając gotowe projekty dworków od Domowe Klimaty oraz domów tradycyjnych, pamiętaj, by stawiać raczej na budynki piętrowe.
- Położenie poszczególnych pomieszczeń względem promieni słonecznych – w kontekście energooszczędności bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie poszczególnych pomieszczeń względem promieni słońca. Duże pomieszczenia wypoczynkowe, takie jak salon, powinny mieć okna od strony południowej. Z tego względu warto wybierać projekty domów od takich pracowni, które umożliwiają wprowadzenie pewnych zmian do projektu (np. stworzenie domu w lustrzanym odbiciu czy przeniesienie okien w inne miejsce).
Projekty dworków od Domowe Klimaty i innych pracowni – o czym jeszcze pamiętać?
Decydując się na kupno gotowego projektu, pamiętaj, by skorzystać z usług renomowanej i doświadczonej pracowni. My polecamy biuro Domowe Klimaty – pracownię, która umożliwia wprowadzanie kosmetycznych zmian do projektów i która w projektach uwzględnia materiały o najwyższej jakości, eliminując tym samym ryzyko powstania mostków termicznych. Wybierz projekt „dom energooszczędny” z pracowni Domowe Klimaty na stronie domoweklimaty.pl!