Dom z kontenerów – co należy o nim wiedzieć?

Musimy wiedzieć, na czym dokładnie polega budowa domów z kontenerów. Czy rzeczywiście dom z kontenerów nie wymaga pozwolenia na budowę? Czy warto w nie zainwestować. Dowiedzmy się tego.

Na czym to polega?

Gdy decydujemy się na budowę specyficznego domu jakim jest dom z kontenerów to powinniśmy dowiedzieć się na czym polega w ogóle tego rodzaju budowanie domów. Taka budowa polega na wykorzystaniu używanych kontenerów morskich czy też prefabrykowanych kontenerów jako modułów, które można zestawiać ze sobą dowolnie.

Konstrukcje kontenera tworzą profile wykonane ze stalowych ram. Sufit, podłoga oraz ściany są zbudowane z ocynkowanej oraz usztywnionej blachy. Do tego wypełnione są izolacją. Kontenerowe budynki są ocieplane identycznie jak te tradycyjne. Mowa tutaj o izolacji poliuretanowej czy też wełnie mineralnej. Można naprawdę kombinować. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasze wyobraźnia.  

Zależnie od potrzeb możemy zaadaptować kontener pojedynczy czy też mieszkalny budynek, a nawet można przy pomocy kontenerów wybudować biurowiec wielopiętrowy. Z kontenerów powstają również przemysłowe budynku, takie jak magazyny czy też hale. Wbrew pozorom domy w tym typie mogą spełnić wysokie wymagania energooszczędności oraz funkcjonować zarówno jako domy całoroczne czy też domy letniskowe.

Dom z kontenerów – ekologiczny sposób na mieszkanie

Budowanie domów z kontenerów może być rozwiązaniem ekologicznym, pod warunkiem zastosowania kontenerów, które pochodzą z odzysku. Wykorzystywanie nowych czy też specjalnie zaprojektowanych kontenerów, w dodatku z miejsc odległych, nie wpisuje się bynajmniej w samą koncepcję proekologicznego działania, jest to raczej przejaw mody chwilowej. Budując z kontenerów wyeksploatowanych, przyczynić się możemy do zmniejszenia ilości stali zalegającej w portach. Ponadto, brak potrzeby budowania od samych podstaw ścian oraz podłogi wpływa na zmniejszenie samego procesu budowlanego energochłonności. Dużą niedogodnością jest potrzeba sprowadzenia kontenerów, najczęściej z bardzo odległych przymorskich terenów.

Budowa domów z kontenerów może być utrudniona ze względu na pewnego rodzaju ograniczenia prawne. Obiekty tego typu są w naszym kraju jeszcze mało znane, a poza tym konstruowane różnie, co może stwarzać wiele problemów na etapie załatwienia wszelkich formalności w urzędach. Kwestią zasadniczą jest oczywiście odpowiedź na pytanie, czy kontenerowe budynki wymagają uzyskania pozwolenia na budowie.

Na pewno uda nam się wybudować dom, który będzie spełnieniem naszych marzeń.