Domek dla pszczół w Twoim ogrodzie

Obecnie pszczoły muszą znosić znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Zmieniająca się infrastruktura miast i wsi, a także wycinki lasów sprawiają, że ich naturalne siedlisko zostaje zniekształcone, bądź usunięte. Te niewielkie owady są niezwykle cenne dla całego ekosystemu, zapylają rośliny, dzięki czemu te mogą rosnąc, a także odpowiadają za równowagę w przyrodzie. Aby ochronić ten niezwykle cenny gatunek owada powinniśmy działać. Domek dla pszczół w ogrodzie to ogromny ukłon w stronę natury i realna szansa na przetrwanie pszczół. Gdzie ustawić nowe mieszkanie dla pszczół i jak ono powinno wyglądać? 

Domowy domek dla pszczół, czyli zrób to sam! 

Budowa niewielkich rozmiarów stanowiska, w którym mieszkać będą pszczoły, wcale nie wymaga ogromnego nakładu finansowego i ciężkiej pracy. Niezbędne materiały można kupić niemal w każdym sklepie budowlanym, bądź znaleźć w swoim domu! Domek dla pszczół składa się w dużej mierze z drewna – najczęściej jest wybierane  to sosnowe. Budując ul musimy zwrócić uwagę na wielkość korpusu, czyli obudowy. To właśnie od jej wielkości zależy ile ramek zmieści się do środka. Podczas budowy nowego pszczelego mieszkania możemy pójść dwoma drogami: 

  • wykonać ul samodzielny – czyli jedną konstrukcję, która samotnie będzie stała na działce; 
  • lub zbudować ul nadstawkowy – czyli budowlę, w której ule będą ustawione jeden na drugim.

Oba typy w konstrukcji prezentują się tak samo – oprócz korpusu należy zadbać o wylotkę, czyli niewielki otwór, znajdujący się tuż przy dnie, którym pszczoły będą mogły wchodzić i wychodzić z domku. Ponadto podczas budowy nie należy zapomnieć o umieszczeniu wewnątrz domku dla pszczół siatki – najlepiej wykonanej z aluminium. Na samej górze nowego mieszkania musi znaleźć się otwierany daszek, nadstawka, rodnia, ramka na miód, dennica oraz stojak. Cały domek ocieplony styropianem zostawiamy pszczołom do zamieszkania. Za nowe miejsce do życia te niewielkie owady odwdzięczą się wysokogatunkowym i pysznym miodem. 

Gdzie ustawić pszczeli dom i jakie są jego zalety? 

Nowy domek dla pszczół najlepiej ustawić w rogu działku tak, aby ludzie i owady wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Odległość od domu, placu zabaw i innych obiektów, znajdujących się na parceli jest ważna dla spokoju i zminimalizowania ryzyka ukąszenia. 

Niewątpliwą zaletą posiadania takiego domku na swojej posesji jest własny miód. Pszczoły są bardzo pracowite i chętnie dzielą się swoimi owocami z ludźmi, którzy o nie dbają. Dodatkowym plusem, wynikającym z nowej inwestycji jest pomoc naturze. Już jeden ul potrafi uratować cały rój przed wyginięciem, a przy tym zapewnić Ci ogród pełen bajecznych kwiatów!