Domowe biuro – jak urządzić ?

Jesteś na etapie aranżowania swojego wnętrza? Coraz częściej obowiązkowym pomieszczeniem w domu jest gabinet, który pozwala na komfortową pracę zdalną, naukę czy wykonywanie innych ważnych obowiązków, wymagających skupienia. Aranżacja domowego biura może stanowić nie lada wyzwanie, ponieważ powinno to być miejsce ergonomiczne i funkcjonalne, dopasowane po potrzeb użytkownika, jednak musi również być urządzone spójnie i stylistycznie z resztą wystroju wnętrza. Od czego zacząć? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę

Gabinet w domu – od czego zacząć?

Zaaranżowanie własnego gabinetu w domu to doskonały pomysł – każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje miejsca, w którym może w skupieniu przeanalizować ważne sprawy, zaplanować zadania na cały tydzień, rozplanować wydatki czy po prostu pracować. Pomieszczenie to, w przeciwieństwie do biura w firmie nie musi być zaprojektowane z myślą o potencjalnych klientkach czy kontrahentach. Ma to być przestrzeń prywatna, w której będziesz czuł się swobodnie oraz bezpiecznie. Możesz to osiągnąć na przykład przez odpowiednie kolory na ścianach. Odradza się używanie intensywnych barw takich jak czerwony, różowy, żółty czy fioletowy – szczególnie w dużych ilościach. Dominować powinny neutralne, stonowane odcienie takie jak biel, beże, kremowy lub jasne kolory pastelowe. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby zastosować bardziej intensywne odcienie w formie dodatków – takie żywe detale mogą ożywić pomieszczeni i pobudzać kreatywność. Jeżeli masz w domu kilka pomieszczeń i zastanawiasz się, w którym zorganizować gabinet, postaw na pokój najbardziej oświetlony. Praca przy naturalnym świetle uważana jest za najbardziej komfortową oraz pozytywnie wpływa zarówno na wzrok, jak i efektywność wykonywanych zadań.

Podstawa każdego gabinetu

Pomieszczenie w domu przeznaczone na biuro przestaje już być luksusem dla wybranych – coraz więcej osób prowadzi swoją firmę lub pracuje zdalnie, a więc zorganizowanie takiej przestrzeni staje się wręcz koniecznością. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak zaaranżować domowy gabinet. Jego podstawowym wyposażeniem są meble. Na jakie modele postawić? W ostatnich latach ogromnym powodzeniem cieszą się meble skandynawskie, których jasna kolorystyka pozwala na stworzenie ciepłego i przytulnego biura. Dominuje w nich prostota i funkcjonalność. Chociaż nie wyróżniają się mnóstwem dodatków, są przykładem eleganckiego minimalizmu oraz ponadczasowych rozwiązań. Ich cechą jest stonowana kolorystyka, w tym biele, szarości i pastelowe kolory oraz proste kształty i harmonijne linie. Najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów, na przykład jasnego drewna. Doskonałym przykładem mogą być meble muuto dedykowane do biura, które łączą w sobie wszystkie te zalety. Dlaczego warto postawić na wyposażenie gabinetu utrzymane w takim stylu? Jego zaletą jest ponadczasowość i uniwersalność – zawsze będzie prezentować się stylowo i profesjonalnie oraz nigdy nie wyjdzie z mody. Nie musisz też obawiać się, że Twoje biuro będzie niespójne z aranżacją pozostałej części domu. To naprawdę praktyczny wybór, którego nie będziesz żałował!

Domowy gabinet – nie zapominaj o ergonomii

Chociaż każdy chciałby, aby biuro w jego domu było urządzone stylowo i modnie, nie można zapominać również o ergonomii tego pomieszczenia – szczególnie, jeżeli będziemy w nim przebywać przez wiele godzin każdego dnia. Ergonomiczne miejsce pracy to takie, które dopasowane jest do naszych potrzeb, dzięki czemu możemy zachowywać prawidłową postawę ciała oraz efektownie wykonywać swoje obowiązki. Aby tak było przede wszystkim, warto starannie podejść do wyboru mebli – zarówno biurko, jak i fotel powinny być regulowane, ponieważ tylko wtedy możemy dopasować je do naszego wzrostu i innych parametrów ciała. Szeroki wybór inteligentnych mebli można znaleźć między innymi na stronie MP-office .Duże znaczenie ma też odpowiednie oświetlenie miejsca pracy oraz wyposażenie pokoju w akcesoria, które pomagają w jej zorganizowaniu – na przykład tablice korkowe, komody, regały czy organizery.