Donica z palet – tani pomysł na designerski ogród

Meble i dodatki produkowane przy pomocy palet są w ostatnich latach prawdziwym ogrodowym hitem. Urzekają nie tylko naturalnym, drewnianym wyglądem, ale przede wszystkim ceną, która w porównaniu z nowoczesnymi produktami z tworzyw sztucznych, jest o wiele bardziej atrakcyjna! W polskich ogrodach można dziś znaleźć meble z palet, stoły, fotele, ale i coraz częściej: donice na kwiaty. To świetny sposób na ciekawe urozmaicenie ogrodu i nadanie mu niebanalnego wyglądu!

Stylowa donica z palet – dekoracje i możliwości wykończenia

Oparte na bazie palet donice można dzisiaj kupić zarówno w wersji gotowej, prosto do wstawienia w ogrodzie, jak i wykonać je samodzielnie. Pierwsza możliwość wymaga mniej pracy i własnego zaangażowania, ale oczywiście kosztuje nieco więcej. Druga z kolei daje pretekst do dobrej zabawy przy składaniu palet w całości lub części, dobieraniu ich formy do własnych wizji robionej doniczki, przycinaniu, przybijaniu, heblowaniu i malowaniu. Takie własnoręczne wykonanie donic może być również dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z bliskimi, którzy chętnie angażują się w tego rodzaju zajęcia.

Donica z palet może być:

  • Podłużna, dwu lub kilkupiętrowa. Dwupiętrowa, to po prostu dwie nałożone na siebie palety, z uzupełnionym deskami dnem, a kilku piętrowa – składać się będzie z trzech lub czterech palet
  • Kwadratowa – idealna do umieszczenia w niej kwiatów o krótkich łodygach, ale i wrzosów czy małych krzewów ozdobnych
  • Pionowa – przypominająca komin. Tego rodzaju donice są wyższe i można w nich uprawiać rośliny o głębszych korzeniach, przy czym przy samodzielnym wykonaniu wymagają większej pracy z piłą – do docinania brzegów palet i z gwoździami.
  • Elementem ciągu kilku małych donic o podobnych kształtach. Taka donica nie tylko wygląda kapitalnie, ale i ma dużą możliwość przestawiania jej w inne miejsca w ogrodzie. Ciągi donic z palet wykorzystuje się często w ogrodach, których właściciele nie mają jeszcze dokładnie sprecyzowanej wizji takiego ogrodu i lubią często zmieniać zdanie co do ustawień poszczególnych jego elementów
  • Podwieszana – wykonana z dwóch połączonych ze sobą palet, mocowanych następnie np. na ścianie budynku mieszkalnego czy gospodarczego.

Bez względu na to, czy decydujemy się na jedną czy kilka donic tego typu, każda z nich może być nieco inna. Wszystko zależy od koloru impregnatu lub farby, jaką je pomalujemy. Oczywiście nie jest to obowiązkowe – takie donice można zostawić w formie surowej, drewnianej, bez upiększania ich dodatkowymi kolorami.