Drewniany stół na zamówienie – jak dobrać wymiar do pomieszczenia i liczby gości?

Zakup stołu do kuchni lub jadalni to ważna inwestycja, ponieważ jest to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu, ale też spotykamy się z bliskimi. Dlatego istotne jest to, aby mebel nie tylko stanowił uzupełnienie wystroju kuchni, ale był także funkcjonalny i wygodny. Warto też zastanowić się, czy wybrać model dostępny w sieciówkach, czy też skorzystać z usług firmy tworzącej stoły na zamówienie. 

Czym kierować się wybierając drewniany stół do jadalni?

Jednym z czynników decydujących o wygodzie użytkowania stołu są z pewnością jego wymiary. Powinny być one dopasowane do liczby osób z niego korzystających, ale także ich wzrostu i wieku. Warto także kierować się rozmiarami pomieszczenia, aby stół nie przeszkadzał w poruszaniu się po kuchni i nie odbierał jej funkcjonalności. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, ale także materiał i design, który będzie wzbogacał całą aranżację, warto także zasięgnąć pomocy firmy takiej jak Meble Moskała, która zaprojektuje drewniany stół na zamówienie. 

Jak odpowiednio wyliczyć długość stołu?

Przechodząc do wyliczania wymiarów stołu, należy przyjąć, że przeciętny rozstaw ramion i łokci dorosłego człowieka wynosi ok. 60 cm. Wartość tę należy pomnożyć przez liczbę osób zajmujących miejsca po jednej stronie stołu, aby uzyskać jego orientacyjną długość. Jeżeli założymy, że przy stole zasiądzie sześć osób, czyli po trzy osoby po każdej stronie, to stół powinien mieć długość 180 cm. Są to dość standardowe wymiary, z którymi poradzi sobie doświadczony producent stołów, jednak zawsze warto brać pod uwagę rzadziej spotykane style i rodzaje drewna, dzięki którym wnętrze nabierze świeżości i oryginalności. 

Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze stołu?

Jeżeli natomiast chodzi o szerokość stołu, to warto założyć, że półmiski z potrawami, aby można było po nie swobodnie sięgnąć podczas posiłku, powinny znajdować się na długość przedramienia lub nieco większą, czyli ok. 50-60 cm. Ta górna granica okaże się bezpieczna, jeżeli założymy, że goście będą zajmować także miejsca przy krótszych bokach stołu. Przedstawione wartości można oczywiście modyfikować, w zależności od tego, czy ze stołu korzystają dzieci, ale też od jego przeznaczenia. Inne wymiary może mieć stół do codziennego użytkowania oraz ten przeznaczony na specjalne okazje dla dużej liczby gości. 

Korzyści z wyboru stołu stworzonego na zamówienie 

Wybierając drewniany stół na zamówienie, możemy być pewni, że otrzymamy mebel, który jest unikalny i niedostępny w popularnych sklepach meblowych, a przez to dopasowany do charakteru wnętrza. Firma produkująca stoły na zamówienie taka jak Meble Moskała może poszczycić się nie tylko długoletnim doświadczenie, ale także umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby klienta, dzięki czemu może przygotować meble zarówno do kuchni utrzymanej w tradycyjnym charakterze, jak i do nowoczesnego, loftowego wnętrza.