Drewno czy kamień naturalny – jakie blaty kuchenne na wymiar zamówić?

Blaty kuchenne to podstawowy element konstrukcyjny mebli kuchennych. Od ich wyboru zależy nie tylko estetyka naszej kuchni, ale także wygoda korzystania z kuchennej powierzchni roboczej. W zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane nasze blaty kuchenne na wymiar, zależy ich odporność oraz sposób użytkowania. Wśród najczęściej wybieranych surowców na blaty kuchenne znajdują się drewno i kamienie naturalne. Materiały te różnią się między sobą nie tylko estetyką, ale także właściwościami i walorami użytkowymi.

Blaty kuchenne na wymiar z drewna naturalnego

Drewniane blaty kuchenne na wymiar w ostatnich latach przeżywają swój prawdziwy renesans. Posiadają estetykę zgodną z najnowszymi trendami, które hołdują naturze oraz prostym, minimalistycznym rozwiązaniom. Drewniane blaty świetnie pasują do wielu współczesnych stylistyk oraz wprowadzają do wnętrza wrażenie przytulności i ciepła. Warto jednak mieć świadomość, że drewniane blaty kuchenne na wymiar wymagają szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest to więc dobry wybór dla osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy tak prozaiczną czynnością, jaką jest czyszczenie i konserwacja drewnianych elementów w kuchni.

Drewniane blaty kuchenne są realizowane zarówno z drewna litego, jak i drewna klejonego warstwowo. Ten drugi wariant jest trwalszy i bardziej odporny, gdyż nie ma tendencji do pękania i wypaczania się w trakcie długoczasowego użytkowania. Blaty drewniane mogą zostać wykonane na bazie różnych gatunków drewna, których wybór wpływa nie tylko na ich estetykę, ale także sposób użytkowania. Najlepiej zamówić je w profesjonalnym zakładzie stolarskim, gdzie zaproponowane zostaną nam najlepsze rozwiązania. Warto bowiem pamiętać, że idealne drewno na blaty kuchenne na wymiar musi być odporne na wilgoć i zmienne temperatury.

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego

Innym naturalnym materiałem, z którego możemy wykonać trwałe i piękne blaty kuchenne na wymiar, jest kamień. Blaty kamienne od lat cieszą się ogromną popularnością, którą zawdzięczają przede wszystkim swoim doskonałym właściwościom użytkowym oraz wysokim walorom estetycznym. Blaty kamienne granitowe są synonimem trwałości i ponadczasowej estetyki, podczas gdy blaty z konglomeratu idealnie wpisują się w nowoczesne trendy aranżacji domowych wnętrz.

Właściwości blatów kamiennych mogą być różnicowane – wszystko zależy bowiem od wyboru konkretnego gatunku kamienia. Jednym z najczęściej zamawianych jest granit, który jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, mało nasiąkliwy oraz niezwykle higieniczny w użytkowaniu. Blaty kuchenne na wymiar z granitu posiadają ponadto uniwersalną estetykę, przez co pasują zarówno do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, jak i kuchni nawiązujących do tradycyjnej estetyki.

Decydując się na blaty kamienne, należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i konserwacji. Będzie się ona różniła w zależności od wybranego kamienia, warto więc dowiedzieć się, jak dbać o konkretne blaty kuchenne na wymiar bezpośrednio od ich producenta – profesjonalny zakład kamieniarski szczegółowo objaśni nam, jak należy obchodzić się z kamienną powierzchnią roboczą, czym ją czyścić na co dzień oraz jak często impregnować.