Drzewo truskawkowe – wymagania i uprawa

Truskawki na drzewie? Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! Chruścina jagodna, nazywana również drzewem truskawkowym wydaje kuliste, czerwonopomarańczowe owoce, które z daleka przypominają truskawki. W chłodnym klimacie należy ją uprawiać w pojemnikach, a zimą powinno się przenieść roślinę do pomieszczenia. Jakie jeszcze wymagania ma drzewo truskawkowe i jak należy je uprawiać?

Drzewo truskawkowe — charakterystyka

Drzewo truskawkowe pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. W środowisku naturalnym osiąga wysokość do 10-12 m, w Polsce przybiera zwykle formę krzewu i osiąga około 2 m wysokości. Ma krzaczasty, dość rozłożysty pokrój oraz zimozielone, błyszczące, szerokolancetowate liście o piłkowanych brzegach, które mają do 10 cm długości.

Roślina kwitnie od października, a jej białe lub jasnoróżowe kwiaty (zebrane w wiechy po 40-50) kształtem przypominają konwalie. Drzewo truskawkowe po przekwitnięciu wykształca początkowo żółte, potem pomarańczowoczerwone jagody o średnicy około 2 cm, które wyglądem przypominają poziomki. Owoce dojrzewają przez rok, dlatego bardzo często zdarza się, że na krzewie równocześnie można zobaczyć kwiaty oraz owoce. Jest to gatunek samopylny.

Drzewo truskawkowe — wymagania

Drzewo truskawkowe lubi miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Należy przy tym unikać bezpośredniego nasłonecznienia, gdyż może ono doprowadzić do poparzenia liści oraz kwiatów.

Roslina wymaga gleb żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych o odczynie zasadowym. Podłoże najlepiej wymieszać z piaskiem w proporcji 3:1, 4:1.

W czasie uprawy drzewko truskawkowe należy regularnie podlewać, najlepiej wodą ostaną. Nalezy pamiętać, że roślina nie lubi zarówno suszy, jak i przelania. Dlatego warto poczekać przed kolejnym zabiegiem, aż podłoże przeschnie. Jesienią należy ograniczyć podlewanie do minimum.

Krzew warto nawozić. Wiosną najlepiej wybrać nawóz z azotem, później zaleca się postawić na fosfor, potas i mikroelementy. Nawożenie należy zakończyć w połowie sierpnia.

Drzewo truskawkowe — uprawa

Od wiosny do później jesieni drzewo truskawkowe może rosnąć na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. W sezonie zimowym należy rośline przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 5-10 st. c. Z tego względu zaleca się stosować uprawę pojemnikową.

Drzewo truskawkowe wymaga dużych pojemników, zaopatrzonych w solidne otwory do odpływu nadmiaru wody. Na dnie warto ułożyć kilkunastocentymetrową warstwę drenażu (keramzyt, fragmenty cegieł, kamienie lub żwir), który dodatkowo zwiększy stabilizację pojemnika.

Roślinę można rozmnażać przez cały rok. W tym celu wysiewa się nasiona do żyznego podłoża (w pomieszczeniu). Przed siewem należy nasiona moczyć przez 5-6 dni, a po siewie pojemniki trzeba wstawić do lodówki na 1-2 miesiące (stratyfikacja). Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Czas kiełkowania drzewa truskawkowego wynosi 2-3 miesiące dlatego jest to więc rozwiązanie dla cierpliwych. Można też pokusić się o ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pędowych, ale sposób ten nie zawsze jest efektywny. Rozmnażanie należy wykonywać latem.

Drzewko truskawkowe można ciąć i formować jako bonsai.

Drzewo truskawkowe — zastosowanie

Drzewo truskawkowe to piękna ozdoba balkonów, tarasów, drzwi wejściowych do domu czy głównego podjazdu. Owoce rośliny są jadalne, jednak nieco mdłe w smaku. Nie są szczególnie trwałe, po dojrzeniu szybko spadają z drzew, a już po jednym dniu zaczynają się psuć. Mogą być wykorzystywane do produkcji przetworów, a także wina.