Drzwi przesuwne – pomysł na oszczędność miejsca w domu!

Posiadacze małych mieszkań nierzadko dwoją się i troją nad tym, by urządzić je tak, aby ich przestrzeń była większa, niż się wydaje. Odpowiednie kolory wizualnie powiększające wnętrze, praktyczne meble niezagracające pomieszczeń – to dopiero początek pomysłów! Jednym z najciekawszych rozwiązań, które pozwoli odzyskać kilka dodatkowych centymetrów jest wprowadzenie do wnętrz drzwi przesuwnych. Koniec obijania się o otwierane drzwi, ciasnoty i kombinowania – z tym pomysłem można w domach zyskać naprawdę wiele miejsca!

Jak wybrać drzwi przesuwne?

Aktualnie na rynku istnieje kilka głównych pomysłów na drzwi przesuwne oraz dziesiątki ich wariacji. Osoby poszukujące takiego rozwiązania mogą postawić zarówno na gotowe, dostępne od ręki modele drzwi na prowadnicach, jak i na patenty projektowane na indywidualne zamówienie. To drugie sprawdzi się szczególnie w domach, w których co do aranżacji panuje specyficzna stylistyka i w tej samej chciałoby się utrzymać również drzwi. Tak czy inaczej – bez względu na wybrany model takich drzwi, po ich montażu w mieszkaniu zyskuje się mnóstwo dodatkowej przestrzeni, którą można wykorzystać na inne rzeczy.

Główne rodzaje przesuwanych drzwi

  • Drewniane z metalową prowadnicą – idealnie sprawdzą się do pomieszczeń stylizowanych nowocześnie, ale i industrialnie czy na nutę designu skandynawskiego. Metalowa, czarna lub chromowana prowadnica, drzwi z drewna lub ze sklejki, charakterystyczne usłojenie dla ciekawego efektu i ultranowoczesne drzwi gotowe!
  • Harmonijkowe – klasyka wracająca do łask. Jeszcze parę lat temu harmonijka w drzwiach była oznaką tandety, ale dziś się to zmienia! Projektanci podsuwają na rynek coraz więcej tak wykonanych, harmonijkowych drzwi, że stanowią one naprawdę piękna ozdobę domu. I chociaż nie są typowo przesuwne, a przesuwno-składane, to również pozwolą zaoszczędzić w domu miejsce na drzwi. 
  • Płyta regipsowa – minimalizm i oszczędność formy. To pomysł na przesuwane drzwi dla osób, które cenią przede wszystkimi tanie rozwiązania. Płyta regipsowa sama w sobie jest znacznie tańsza niż klasyczna płyta drzwi drewnianych, a pomalowana na ciekawy, brązowy kolor, może stanowić atrakcyjną formę drzwiową. Bez problemu da się ją zamontować do prowadnicy.

Wybierając rodzaj drzwi na prowadnicy, warto zastanowić się nad tym, czy skoro w domu będą już jedne, to czy nie lepiej wprowadzić takie element przy każdym pomieszczeniu. W takiej sytuacji styl mieszkania będzie utrzymany w jednolitym guście, co doda mu pięknego wyglądu i pozwoli na oszczędność miejsca w skali maksymalnej. Więcej przestrzeni, więcej swobody!