Projektowanie przestrzeni biurowej czy domowej wiąże się z podejmowaniem wielu mniejszych lub większych decyzji. Jedną z nich jest wybór drzwi, a co za tym idzie ścian, które będą wyznaczać pomieszczenia i wygradzać przestrzenie o różnorodnym przeznaczeniu. Jak w kontekście projektowania sprawdzają się drzwi szklane?
Funkcjonalność
Podstawową rolą ścian i drzwi jest wygradzanie przestrzeni – pomieszczeń do pracy głębokiej, gabinetów, a także pokoi konferencyjnych. Szklane systemy w tym kontekście wpływają przede wszystkim na lepszy dostęp do światła dziennego. To jeden z najistotniejszych czynników wpływających na samopoczucie w miejscu pracy. Zaprojektowanie przestrzeni ze szklanymi ścianami i drzwiami sprawia, że naturalne światło dociera znacznie głębiej. To świetna alternatywa dla tradycyjnych pomieszczeń biurowych, w których dostęp ten jest znacząco ograniczony. Konsekwencjami braku światła dziennego są różnorodne dolegliwości np. senność czy drażliwość, co w środowisku zawodowym bardzo negatywnie wpływa na efektywność i satysfakcję z pracy.
Estetyka drzwi szklanych
Szklane ściany i drzwi, łączące w sobie minimalizm z solidnością, podkreślają transparentność i otwartość firmy. Architekt sięgający po tego typu rozwiązania stawia na materiały o potwierdzonej trwałości, które dodatkowo rozjaśniają i optycznie powiększają pomieszczenia. Estetyka przestrzeni ma również przełożenie na komfort pracy. Szkło nie musi jednak oznaczać całkowitej przejrzystości, gdyż m.in. system GSW Office Plus występuje w wariantach ze szprosami, żaluzjami lub plisami, co może podnieść walor wizualny ścian i drzwi przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności.
Ponadto estetykę wykończenia systemów i drzwi dopełnia wąska aluminiowa rama konstrukcyjna, dostępna w szerokiej palecie barw. W ten sposób architekt może lepiej dopasować design ścian i drzwi szklanych do wystroju biura. Wnętrze może dzięki temu zyskać swój niepowtarzalny charakter, a także lepiej podkreślać funkcję poszczególnych pomieszczeń. Co równie ważne, zawiasy drzwi mogą być ukryte w ościeżnicy, co dodatkowo podkreśli ich dyskretny charakter.
Cisza i bezpieczeństwo
Inną równie istotną kwestią są parametry użytkowe, które wpływają m.in. na poziom bezpieczeństwa użytkujących pomieszczenia. Drzwi, jak i systemy GSW Office, są w Glass System dostępne w wariantach jedno- i dwuszybowych, co wpływa na ich charakterystykę użytkową. W wypadku systemów szklanych drzwi Urban Slim oraz Urban Plus mówimy o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Uzyskaliśmy je dzięki wypełnieniu tłumiącym IsoSound oraz zastosowaniu szkła akustycznego. Możliwość skupienia się czy swobodnego przeprowadzenia rozmowy telefonicznej lub wideo w osobnych pomieszczeniu to ogromna zaleta tego typu rozwiązań. W drzwiach Urban Plus mówimy o izolacyjności akustycznej (Rw) od 39 do 43 dB w zależności od wybranego modelu, a w przypadku drzwiach Urban Slim, to izolacyjność akustyczna wynosi od 35 do 39 dB. Ponadto drzwi oferowane przez Glass System mogą być na życzenie klienta dymoszczelne.