Rosnąca świadomość inwestorów oraz wzrost ilości dostępnych materiałów pozwalających na poprawę efektywności energetycznej powoduje, że systemy wentylacji grawitacyjnej (zwanej również wentylacją naturalną) oparte na naturalnym przepływie powietrza nie wystarczają już do zapewnienia odpowiedniego poziomu wymiany powietrza. W takich przypadkach system wentylacji grawitacyjnej nie jest zbyt skuteczny. Warto rozważyć montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją).
Czym jest rekuperacja?
Pojęcie rekuperacji wiąże się z odzyskiwaniem ciepła do dalszego przetwarzania. Podobnie rekuperatory odzyskują energię cieplną. Rekuperacja w domu pozwala to ograniczyć straty ciepła przez system wentylacyjny. Podsumowując, głównym powodem stosowania rekuperatorów jest oszczędność energii oraz dostarczanie świeżego i czystego powietrza. Dzięki niemu nie tylko będziesz miał zdrowsze warunki mieszkania, ale również przyczynisz się do ochrony zasobów naturalnych.
Zasada działania systemu rekuperacji
Głównym zadaniem rekuperatora jest wywiewanie zanieczyszczonego powietrza i dostarczenie świeżego powietrza o określonych parametrach jak: temperatura, wilgotność, wydajność. Ciepłe powietrze dostarczane z zewnątrz przez nawiewnik przechodzi przez filtry, gdzie usuwane są zanieczyszczenia, kurz i pyłki, a następnie pompowane jest do wymiennika ciepła. Jednocześnie zabrudzone powietrze z pomieszczenia jest pobierane przez wentylator wyciągowy i doprowadzane również do wymiennika ciepła. Dwie masy powietrza są przepompowywane przez wymiennik ciepła. W wymienniku ciepła zachodzi wymiana termodynamiczna. W okresie letnim chłód z powietrza wychodzącego jest przenoszony na powietrze nawiewane napływające z zewnątrz. Następnie schłodzone powietrze jest wtłaczane do pomieszczenia, a zanieczyszczone powietrze wyrzucane jest na zewnątrz. Jest to proces odzyskiwania ciepła z wydmuchiwanego powietrza. W okresie zimowym proces przebiega następująco: chłodne powietrze pobierane z zewnątrz jest schładzane przez brudne powietrze wyrzucane z wnętrza. Sprawność cieplna procesu odzysku zależy m.in. od rodzaju wymiennika oraz materiałów, z których jest wykonany.
Wymienniki ciepła
Najważniejszym elementem zespołu rekuperatora jest wymiennik ciepła. Obecnie istnieje wiele różnych typów rekuperatorów o różnej konstrukcji, kierunku przepływu powietrza, stopniu odzysku i zastosowaniu. Zalety wysokiej jakości rekuperatorów to prosta konstrukcja, wydajna praca, odzysk ciepła na poziomie 60 proc. Dobry rekuperator pozwala obniżyć rachunki w sezonie jesień-zima. Ogrzewanie Technika Design, to wysokiej klasy systemy, które zapewniają niezawodną pracę i mogą sprawnie działać przez długie lata.
Jaki rekuperator wybrać?
Wybór odpowiedniego rekuperatora ma zasadniczy wpływ na poprawną pracę całego systemu wentylacyjnego. Nawet najlepszej klasy rekuperator nie spełni Twoich wymagań, jeśli nie będzie odpowiedni dla Twojej instalacji. Prowadzi to zarówno do obniżenia komfortu w wentylowanym pomieszczeniu, jak i wyższych kosztów eksploatacji. Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego typu rekuperatorów jest określenie wymaganej ilości świeżego powietrza. Wydajność rekuperatora powinna umożliwiać odpowiednią ilość wymian powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Oznacza to, że wymagana liczba pełnych wymian powietrza to kolejna ważna cecha. Zakłada się, że rekuperator powinien zapewnić jedną pełną wymianę powietrza w pomieszczeniu na godzinę. W praktyce oznacza to, że rekuperator pracujący z pełną wydajnością powinien zapewnić pełną wymianę powietrza w obiekcie w ciągu godziny.