Ciepły minimalizm w nowoczesnym wydaniu – tak w skrócie można określić wrażenie, jakie robi wejście do dobrze urządzonej, biało szarej kuchni. Szarości odpowiadają tu za stylowy, nowoczesny efekt, a biel wzmaga to wrażenie i dodatkowo rozjaśnia wnętrze tak, by nie było ono smutne, ani zbyt przytłoczone. Urządzając taką kuchnię warto wiedzieć, że ważna jest w niej równowaga kolorystyczna. Jeśli fronty szafek będą ciemno szare, to takie same utrzymujemy je w całym pomieszczeniu. Miksowanie odcieni szarości nie zawsze dobrze wygląda, więc obowiązuje zasada: jedno pomieszczenie – jeden odcień szarości.
Kuchnia biało szara – pomysły na dodatki do wnętrza
Chociaż kuchnia biało szara sama w sobie prezentuje się bardzo efektownie, dobrze jest dobrać do niej takie dodatki (zarówno dekoracyjne, jak i wykończeniowe!), które tchną w nią nieco więcej ducha!
- Drewno i brązy – dodadzą kuchni przytulności i swojskiego charakteru. Mimo ultranowoczesnego wydania w bieli i szarościach, przełamią skutecznie efekt chłodu i wprowadzą do tego wnętrza dużo więcej ciepła. Drewniane blaty (lub kamienne, ale stylizowane na wygląd drzewa!), podłogi z drewnianych paneli, pojemniczki na przyprawy z korkiem zamiast nakrętki itd.
- Soczyście kolorowe barwy natury. Dla przykładu mogą to być śliwkowe podkładki na stół, kolorowe obrusy z motywami zieleni, kwiaty w cytrynowych doniczkach, pojemniczki w barwie seledynu lub ze seledynowymi zakrętkami itd. Intensywne, żywe kolory dadzą efekt lepszej energii kuchennej i skutecznie zniwelują surowy charakter bieli i szarości.
- Elegancja czerni. To coś dla klasyków, którzy chcą utrzymać w kuchni wrażenie chłodu i sterylności, a nawet mocniej je podkreślić. Postawienie na czarne dodatki może niektórych zdziwić, ale wielbicieli stonowanej klasyki – zdecydowanie urzeknie.
- Wiklina, len, plecionki. Takie dekoracje, wazony, makatki, podkładki na stół czy pojemniki na chleb, sprawią, że kuchnia nabierze wiejskiego ducha, wciąż pozostając nowoczesną i funkcjonalną. To pomysł na swojego rodzaju odczarowanie barwy szarej i białej, poprzez wprowadzenia do wnętrza szeregu mocno naturalnych, inspirowanych wsią dekoracji.
Każdy z w/w patentów dekoracyjnych może sprawić, że finalny efekt biało szarej kuchni będzie zupełnie inny. Warto zastanowić się nad jedną formą barw pobocznych, tak, by utrzymać w pomieszczeniu symetrię kolorów i jednocześnie zapewnić sobie taki odbiór tego wnętrza, jaki sami najbardziej lubimy. Kluczem jest u pamiętanie o tym, że kuchnia ma być sercem naszego domu i to przede wszystkim nam ma się ona podobać!