Farba kredowa do boazerii – jak ją wybrać?

Odnowienie starej boazerii w momencie, gdy nie wygląda ona już tak atrakcyjnie, jak przed laty, może stanowić duże wyzwanie. Na szczęście są już praktyczne rozwiązania, które pozwalają zmienić wygląd ścian pokrytych taką okładziną, bez konieczności zrywania desek i robienia generalnego remontu. Wystarczy wykorzystać modne i niezwykle efektowne farby kredowe!

Farba kredowa do boazerii – ważne informacje

Największym plusem przemalowania starej boazerii przy użyciu farb kredowych, jest prostota ich aplikacji i kompletny brak konieczności szlifowania powierzchni. Farba tego rodzaju jest swoistą emalią, dostępną w wielu atrakcyjnych kolorach, i co ważne, nie wymaga specjalistycznych umiejętności malarskich. Z jej nałożeniem na ściany z powodzeniem poradzi sobie nawet laik!

Jak powinna być dobra farba kredowa do boazerii? Przede wszystkim sklepach należy pytać właśnie o ten konkretny typ produktu, żaden inny! Kredowe farby są uwielbiane przez twórców dekoracji DIY, szybko schną, idealnie nadają się do renowacji starych mebli i desek boazeryjnych, a odpowiednie ich nałożenie pozwala nawet uzyskać na powierzchni ciekawy efekt przecierek czy cieniowania. Taka farba jest wprost stworzona do tego, by z jej pomocą odnowić to, co wydaje się lub po prostu jest niemodne. Nadaje ścianom atrakcyjnego wyglądu, trzyma się przez lata i z łatwością można jedną warstwę takiej farby przykryć innym kolorem, kiedy poprzedni już nam się znudzi.

Przed malowaniem warto pamiętać, żeby:

  • Oczyścić stara boazerię z ewentualnych pajęczyn i kurzu
  • Odtłuścić powierzchnię, przemyć ją i wytrzeć na sucho (nie szlifować, chyba że od boazerii odstają złuszczone elementy, wtedy trzeba je zdjąć!)
  • Zmatowić powierzchnię, ale tylko wtedy gdy jest ona naprawdę zniszczona

Do malowania farbami kredowymi można wykorzystać zarówno wałek, jak i pędzle. Szczególnie przyda się tutaj pędzel i wąskim i mocno ściętym końcu, tak, by umożliwił równe pomalowanie zagłębień między poszczególnych deskami boazerii. Tutaj pamiętajmy też, że jeśli na główne deski idą dwie warstwy farby, to taka sama ilość również powinna być wpuszczona w zagłębienia. W przeciwnym wypadku końcowy efekt może nie być tak ładny i równy, jak oczekiwaliśmy.

Wybierając farbę kredową warto też spytać o radę specjalistów z danego działu w sklepie budowlanym. Jeśli jest to sklep online, to z pewnością wsparciem będzie służyło biuro obsługi klienta. Z pomocą eksperta od farb łatwiej dobierzemy konkretny podtyp farby, bo takich odmian również jest przynajmniej kilka, więc dobrze upewnić się, że do powierzchni, którą będziemy malować, kupujemy idealny produkt.