Farba magnetyczna – sposób na stworzenie twórczej strefy zabaw

W poszukiwaniu oryginalnego sposobu na zaplanowanie dla dzieci strefy zabaw: zarówno do domu, jak i w obrębie przedszkola, warto rozważyć pomalowanie ścian specjalną, magnetyczną farbą. Dzięki niej można do takiej ściany przyczepiać magnetyczne literki, zawieszki, obrazki, a po zmiksowaniu tego rodzaju farby z powłoką tablicową – również po niej malować! Takiemu miejscu zabaw nie oprze się żadne dziecko!

Jak działa farba magnetyczna i jak ją dobrze wykorzystać?

Po pierwsze, dobrze jest wiedzieć, że tego rodzaju farba jest wyrobem w pełni wodorozcieńczalnym, co znaczy, że jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nie wiąże się z utrzymywaniem w powierzchniach nieprzyjemnych zapachów. Idealnie nadaje się do tworzenia przestrzeni rozrywkowej dla dzieci i można nią malować ściany otynkowane, betonowe, wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, metalu, a nawet drewna. Świetnie przyjmie się w pokojach dziecięcych, kuchniach i łazienkach. Pokryta dodatkową warstewką powłoki tablicowej będzie też idealnym miejscem do przyściennych zabaw dzieci w przedszkolach i ośrodkach zajęć twórczych.

Farba magnetyczna może być na nanoszona na ścianę na dwa sposoby. Pierwszym jest pokrycie całej powierzchni ściany, dzięki czemu zyskuje się ogromną przestrzeń do przyczepiania na niej różnych drobiazgów, a drugą jest malowanie częściowe. Tablica stworzona przy udziale takiej farby może, zgodnie z własną wyobraźnią, przyjąć kształt klasycznego prostokąta, okręgu, gwiazdki czy domku. Można też pokusić się o namalowanie na ścianie „magnetycznej plamy”, ale tu warto pamiętać, że ślady po takiej farbie usuwa się ciężko, a ona sama jest bardzo trwała, dlatego lepiej wcześniej dobrze przemyśleć wzór niż robić nią tylko kilka niedbałych kresek.

Dobre wykorzystanie takiej farby powinno się poprzedzić wygładzeniem powierzchni malowanej. Na ścianach gładkich i niechropowatych, farba trzyma się o wiele lepiej i można pełniej korzystać z jej przyciągających właściwości, niż wówczas, gdy pomalujemy nią kompletnie nierówne nawierzchnie.

Planując stworzenie dla dziecka sfery zabaw opartej na tablicy z farby magnetycznej, pamiętajmy, że producenci oferują tylko dwa kolory takiej farby: czarny oraz szary. Tym samym, dobrze jest zadbać o to, żeby przestrzeń otaczająca ścianę się wyróżniała. Można ją np. pokryć żywymi, soczystymi kolorami, które będą ściągały uwagę dzieci ku znajdującej się w środku tablicy, albo wybierać do przyczepienia na tablicę zawieszki w mocniejszych, energetycznych barwach. Takie kolory zawsze będą ciekawić i sprawiać, że pod tablicą namalowaną farbą magnetyczną, dzieci będą się pojawiały częściej.