Ogrodzenie posesji ma wiele zadań. Wśrod nich wymienić można osłanianie podwórza i domu przed wzrokiem niepowołanych osób czy zapewnianie bezpieczeństwa. Bez wątpienia, jednym z najwazniejszych jego elementów jest furtka. Nie przykłada się do niej tak dużej wagi, jak chociażby do bramy wjazdowej, a przecież stanowi bardzo istotny element reprezenatywny całości. Warto bowiem pamiętać, że decydując się na konkretną furtkę należy kierować się tym, czy dopasuje się do reszty aranżacji.
Furtka ogrodzeniowa – parametry
Jak każdy element ogrodzenia, furtka musi spełniać określone, często narzucone z góry parametry. Pierwszym, który reguluje prawo parametrem z pewnością jest maksymalna dopuszczalna wysokość furtki. Wynosi ona 220 cm, niemniej najlepiej, aby nie wznosiła się wyżej, niż reszta ogrodzenia. Drugą kwestią, którą raczej reguluje wygoda, aniżeli przepisy jest szerokość. Nie powinna ona wynosić mniej, niż dziewięćdziesiąt centymetrów. Trzecią, niezmiernie istotną właściwością, jaką powinien posiadać ten element ogrodzenia jest z całą pewnością szerokość, na jaką będzie się otwierać. Furtka bowiem powinna móc otworzyć się do wewnątrz, aby nie uderzyć potencjalnego przechodnia, a kąt uchylenia najlepszy będzie, gdy osiągnie około sto osiemdziesiąt stopni.
Furtka ogrodzeniowa – materiały
Furtki ogrodzeniowe można podzielić między innymi ze względu na materiał, z jakiego je wykonano. Najczęściej jako komponent z całą pewnością wybiera się stal. Wynika to z faktu, że jest ona w stanie doskonale dopasować się do wielu typów ogrodzeń oraz stylów architektonicznych budynków znajdujących się za nimi. Niemniej jednak, istnieją doskonałe alternatywy wśród komponentów. Jedną z propozycji cieszących się dużym zainteresowaniem i uznaniem są furtki drewniane. Można je pogrupować na sztachetowe i ramowe. Ogrodzenia sztachetowe stylistyką nawiąują do tradycyjnych, rustykalnych płotów i najczęściej swoje zastosowanie znajdują na działkach, zaś ramowe są doskonałą propozycją dla osób ceniących indywidualizm. Wynika to z faktu, że finalny wygląd takich furtek zależy w całości od kupującego. Wiele osób decyduje się również na nowoczesne furtki aluminiowe. Dlaczego? Ponieważ są wykonane z metalu charakteryzującego się doskonałą plastycznością, lekkością (co z kolei wpływa na łatwość montażu) oraz odpornością na korozję dzięki częstej praktyce powlekania specjalną powłoką antykorozyjną. Dodatkowo takie bramki są wysoce estetyczne, a zarazem minimalistyczne dzięki stonowanym kolorom i prostym formom. Z aluminium i innych metali produkuje się także furtki panelowe. Największą popularność zyskały one w ogrodzeniach okalających boiska, ale często spotkać można je także w sądziedztwie domostw. Przez swoją formę często spajają się wizualnie ze strukturą siatki, co dla jednych będzie ogromną zaletą, dla drugich zaś sporą wadą zaburzającą poczucie ich estetyki.
Furtka ogrodzeniowa – cena
Jak w przypadku wielu produktów, finalną cenę bramek ogrodowych determinuje kilka właściwości. Po pierwsze, efektowne ozdoby. Ich obecność z całą pewnością będzie podwyższała koszty, jakie będzie trzeba ponieść. Po drugie materiał, z którego furtka jest wykonana. Najtańsze będą podstawowe furtki sztachetowe, zaś najdroższe furtki kute i palisadowe. Ceny przedstawiają się w następujących widełkach: furtki panelowe od 200 do 1000 złotych; kute 500 do 2000 złotych; siatkowe zaczynają się na kwocie 300 złotych, a kończą na 600, zaś cena palisadowych to 600 – 1100 złotych.
Jaką furtkę wybrać?
Jak zostało już wspomniane, obecnie producenci oferują wiele opcji przy wyborze furtki idealnej dla danej posesji. Czym zatem należy się kierować? Z całą pewnością zasobami finansowymi, jakie można przeznaczyć na zakup. Warto mieć jednak na uwadze, że niskie koszty nie muszą iść w parze z niską jakością czy brakiem estetyki. Kolejnym aspektem jest także to, aby furtka doskonale spajała się z resztą ogrodzenia, czy stylem budynku, który okala ogrodzenie. Do innego bowiem budynku będzie pasować efektownie zdobiona furtka stalowa, a do innego drewniana. Zachęcamy również do zapoznania się z pełną ofertą producenta ogrodzeń i furtek, firmy Aluprest: https://aluprest.pl/oferta/