Gdzie rosną banany? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Smaczny, żółty oraz pełen witamin banany to przepyszne owoce. Przepadają za nimi zarówno dzieci, jak i także osoby dorosłe. Możemy znaleźć je w każdym spożywczym sklepie. Jednak mało osób wie jak oraz gdzie rosną banany. Spróbujemy sobie na to pytanie odpowiedzieć.

Ciekawostki o bananach

Sam słowo banan wywodzi się z języka arabskiego. Oznacza nic innego jak palec. Trudno jest nam zaprzeczyć, że jest to porównanie wyjątkowo trafne. Bardzo ciekawe jest także to, że z punktu widzenia botaniki banan to po prostu jagoda. Bardzo podobnie jak nam znane i lubiane przez nas truskawki czy też borówki. A więc jeśli chodzi o same banany nie ma żadnej mowy o drzewach. Banany są raczej bardzo dużymi bylinami. Banany się uprawia w międzyzwrotnikowej. Jest to zatem Ameryka Południowa, Azja, Afryka, a także mowa o terenach położonych bezpośrednio na Oceanie Spokojnym.

Czy wiesz, że najpopularniejsze rodzaje bananów mają od dziesięciu do piętnastu centymetrów? Jednak bez żadnego większego problemu znaleźć możemy takie owoce, które dorastają do trzydziestu centymetrów. Owoce gatunków poszczególnych banana różnią się nie tylko samym smakiem, ale także mączystością, a do tego ilością cukrów. Dlatego właśnie z niektórych bananów wykonuje się specjalną mąkę. Inne z kolei spożywa się jako deser na surowo, a jeszcze inne służą nam jako pożywna pasza dla zwierząt.

Jak oraz gdzie rosną banany?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest pytanie jak oraz gdzie rosną banany? Owoce banana rosną w bardzo charakterystycznych oraz w wielkich kiściach. Przed słońcem je chronią równie charakterystyczne zielone liście.

Popularny mit, który funkcjonuje wśród konsumentów głosi, że w końcówce czarnej banana żyją lamblie, które są szkodliwe dla ludzi. Jest to oczywiście nieprawda. W bananach w żadnym wypadku nie znajdziemy żadnych pasożytów. Czarna końcówka, która się znajduje na samym końcu owocu to po prostu pozostałość po bardzo okazałym kwiatostanie. Wartość odżywcza banana jest zależna od jego wielkości, jak i także od stopnia samej dojrzałości owocu.

Pomimo biologicznych kwestii, o których już wspomnieliśmy musimy zaznaczyć, że banany jak najbardziej rosną na drzewach. Pewnie niejednokrotnie mogliśmy je podziwiać będąc chociażby na wakacjach zagranicznych. Robi to wciąż na nas ogromne wrażenie. Co jak co, ale przechadzając się po Krakowie czy też po Wrocławiu nie widujemy drzew, na których rosną banany. Szkoda, ponieważ bardzo nam się podobają. Czasem żałujemy, że nie mieszkamy w ciepłych krajach.