Gdzie rosną pistacje? Co należy o nich wiedzieć?

Pistacja właściwa jest także znana jako pistacjowe drzewo. Jest ona średniej wielkości zimozielonym drzewem. Może nawet osiągać piętnaście metrów wysokości. Spotykane jest w uprawie kultywary jednak są o wiele niższe (około pięciu metrów). Przynależy do rodziny nanerczowatych. Bardzo bliskimi krewniakami pistacjowego drzewa jest: perukowiec, sumak, nerkowiec czy też mango. Gdzie rosną pistacje? Występują w Azji Mniejszej, Azji Środkowej oraz na obszarach górzystych Bliskiego Wschodu.

Właściwa pistacja, czyli drzewo pistacjowe

Zatem gdzie rosną pistacje? Obszary, gdzie rosną pistacje w naturalnym stanie, stanowią również ich główne regiony uprawy współczesnej. Pistacjowe drzewa należą do roślin najstarszych uprawianych przez człowieka. Często się mówi o nich w Biblii oraz także innych piśmienniczych dokumentach starożytnego Bliskiego Wschodu. Znaleziska archeologiczne potwierdzają na pewno wprowadzenie pistacji do uprawy pochodzą sprzed dokładnie siedmiu tysięcy lat.

Gdzie rosną pistacje? Sad pistacjowy

Uprawa pistacji jest niezwykle kosztowna. Wymaga od nas założenia sadów rozległych. Drzewo pistacjowe zaczyna dopiero owocować po siedmiu latach od momenty zasadzenia. Duże oraz opłacalne plony są jednak możliwe dopiero po mniej więcej dwudziestu latach. Co więcej, oprócz wydających owoce żeńskich osobników są także potrzebne męskie drzewa. Jedno drzewo męskie przypadać musi na przynajmniej osiem żeńskich drzew. Największą trudnością jest sam fakt, że pistacjowe drzewo nie owocuje każdego roku, a tak naprawdę co dwa lata. Sad pistacjowy jest zatem obliczoną inwestycją na całe dziesięciolecia, a szybkie podniesienie czy też zmniejszenie poziomu produkcji kompletnie nie jest możliwe. Gdy bierzemy pod uwagę to, jak rosną wolno pistacje, nie dziwią więc ich dochodzące do nawet kilkudziesięciu złotych za kilogram wysokie ceny.

Pistacjowe drzewo jednak nie ma zbyt dużych klimatycznych wymagań, jak i także wymagań glebowych. Największe pistacjowe sady znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Iranie, Turcji oraz także w Syrii. Uprawa pistacji jest możliwa jednak na wszelkich obszarach o podzwrotnikowym klimacie, na których nie występują nadmierne zbyt duże opady. Same uprawy pistacji także występują w Europie południowej – słynne pistacjowe sady w Grecji (Kreta czy też okolice Salonik) wydają cenione szczególnie orzeszki przez prawdziwych smakoszy.

Wiemy już, gdzie występuje najwięcej pistacji oraz jak przebiega ich uprawa. Wyjaśniliśmy sobie także dlaczego pistacje są takie drogie.