Gdzie wyrzucić baterie?

Wiele sprzętów elektrycznych, używanych na co dzień w naszych domach, zasilane jest bateriami. Te drobne produkty możemy kupić niemal wszędzie – na każdej stacji benzynowej, w sklepach spożywczych, a także w punktach, pełnych sprzętów AGD i RTV. Dopóki dane urządzenie działa nie zastanawiamy się gdzie tak naprawdę powinny trafić zużyte baterie. Czy możemy posłużyć się zwykłym koszem na śmieci? Czy też powinniśmy udać się do punktu selektywnej zbiórki odpadów? Nie obawiaj się – zaraz wszystko znajdzie się jasne, a Ty dowiesz się gdzie wyrzucić baterie! 

Jak i gdzie wyrzucić baterie? Są 3 rozwiązania! 

Nieodpowiednio wyrzucone baterie mogą prowadzić stwarzać realne zagrożenia zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla człowieka. Szacuje się, że metale ciężkie, umieszczone w jednym, popularnym „paluszki”, czyli baterii do pilota, mogą przyczynić się do skażenia nawet 1 metra sześciennego gleby! Ich prawidłowe usuwanie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Oto propozycje, z jakich powinniśmy korzystać podczas utylizacji baterii: 

  • Pojemniki na baterie w szkołach i przedszkolach – nie wiesz gdzie wyrzucić baterie? Zabierz je ze sobą podczas odprowadzania dziecka do szkoły! Wiele placówek edukacyjnych organizuje specjalne zbiorniki na baterie jako element wielu akcji ekologicznych i ukłonu w stronę dbania o planetę. Jeśli Twoja pociecha uczęszcza do szkoły to koniecznie zapytaj jej, czy zauważyła na korytarzach specjalne punkty zbiórki;
  • Pudełka na baterie w supermarketach – z całą pewnością zauważyłeś w niektórych sklepach pojemniki na świetlówki, drobny sprzęt AGD, a także baterie. Zakupy stanowią nieodłączną część naszego życia, przed wyjściem do sklepu po upragnione produkty warto zabrać ze sobą baterie, których możemy się nieodpłatnie pozbyć. Takie rozwiązanie umożliwia nam też przypomnienie o tym, że konieczny jest zakup nowych odpowiedników. 
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów – jeśli dokonujesz zakupów jedynie w drobnych sklepach osiedlowych, pozbawionych zbiorników, a Twoje pociechy jeszcze nie dorosły do szkoły, bądź właśnie z niej wyszły, to powinieneś poszukać na mapie swojego miasta PSZOK, czyli miejsc, gdzie bez trudu pozbędziesz się baterii. Takie punkty nieodpłatnie przyjmują śmieci – w tym także zużyte nośniki energii. W określonych godzinach pracy możesz bez trudu oddać wszystkie niepotrzebne rzeczy, a tym samym przyczynić się do dbania o naszą planetę. 

Teraz już wiesz gdzie wyrzucić baterie. Te drobne produkty nie potrzebują specjalnego opakowania, ani zabezpieczenia. Przekazując je we właściwe miejsca pomagasz utrzymać planetę w czystości!