Gdzie wyrzucić czajnik elektryczny?

Wyposażenie domu nie ogranicza się jedynie do praktycznych mebli. Drobny sprzęt AGD i RTV stanowi nieodłączną część naszej codzienności i ułatwia nam funkcjonowanie. Czajnik elektryczny pozwala zagotować wodę na kawę czy herbatę. Jest cichy, ekonomiczny i przyciąga swoim estetycznym wykonaniem. A co w sytuacji, gdy ten ulegnie awarii? Cóż, najczęściej wtedy możemy albo oddać go do naprawy, albo wyrzucić. I tu właśnie pojawia się problem – gdzie wyrzucić czajnik elektryczny, który już zdecydowanie nie nadaje się do użytku? Czy zwykły kosz na śmieci to dobre rozwiązanie? Przekonajmy się wspólnie! 

Gdzie wyrzucić czajnik elektryczny?

Uszkodzone czajniki elektryczne należą do grupy tak zwanych elektroodpadów, czyli produktów, wykorzystywanych w przestrzeni domowej, które wymagają dopływu energii elektrycznej. Ich wyrzucenie nie będzie możliwe do zwykłego kosza na śmieci. Wiąże się to w dużej mierze z możliwością wystąpienia zagrożenia dla środowiska naturalnego, a także dla człowieka. Poza tym za niewłaściwe utylizowanie elektroodpadów każdy z nas może dostać karę grzywny, której wysokość wynosi maksymalnie 5 tysięcy złotych. Jednak nie obawiaj się, pozbycie się zużytego sprzętu elektrycznego nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu! 

Jeśli właśnie Twój stary czajnik elektryczny odmówił posłuszeństwa to musisz wiedzieć, że metal, wykorzystywany do produkcji drobnego AGD należy do grupy produktów recyklingowych, a więc możesz się go pozbyć za pośrednictwem zwykłego kosza do metalu i tworzyw sztucznych. Zazwyczaj kontener przeznaczony do takich odpadów ma żółty kolor, a jego zawartość służy pozwala stworzyć całkiem nowe produktu użytku domowego, części do samochodów, a nawet meble.

Pojemnik na metale to jedna z kategorii segregacji, która obowiązuje każdego z nas. Do pozostałych rodzajów odpadów zaliczamy szkoło, papier, plastik, odpady bio, a także śmieci niesegregowane, czyli odpady, których utylizacja jest możliwa dzięki istnieniu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (w skrócie PSZOK), które znajdują się niemal w każdym mieście.

Odpowiedzialna segregacja śmieci przyczynia się do lepszego dbania o naszą planetę, a także wzrostu świadomości wśród wielu ludzi. Dzięki recyklingowi jesteśmy w stanie zapanować nad produkowanymi przedmiotami i zniwelować konieczność wytwarzania nowych, nieprzydatnych narzędzi. Produkty uzyskanie z przetworzonych materiałów cechują się równie dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zniszczenia co te, powstające z surowców pierwotnych.