Gdzie wyrzucić gąbkę do naczyń, gdzie tapicerską a gdzie inne?

Różne rodzaje gąbek, jakie wykorzystujemy dziś zarówno w naszych domach, jak i w zakładach pracy, mają różne zasady segregacji. Tylko niewielka część z nich wykonana jest z tworzyw nadających się do ponownego przetworzenia lub biodegradowalnych, ale większość wręcz przeciwnie. Gdzie pozbyć się zużytych produktów tego typu, żeby było to zgodne z obowiązującymi w Polsce zasadami recyklingu?

Trudne pytania o to, gdzie wyrzucić gąbkę

Biorąc pod uwagę fakt ważnej roli, jaką odgrywa, a przynajmniej powinna odgrywać w naszym życiu segregacja śmieci, warto jest zwracać uwagę na jej zasady i wyrzucać odpady tylko tam, gdzie rzeczywiście powinny one trafić. Do dyspozycji mamy pięć pojemników na śmieci: odpady zmieszane (nienadające się do przetworzenia), segregowane (metal i tworzywa sztuczne, które mogą zostać przekształcone na inne, nowe produkty), papier, szkło oraz odpady biodegradowalne. Ze względu na to z czego wykonany jest dany artykuł, wyrzucamy go do jednego z wyżej wymienionych pojemników.

Gdzie wyrzucić gąbkę? Wszystko zależy od tego, z czego została ona wyprodukowana i czy jej składowe materiały można na tyle łatwo rozdzielić, żeby dało się je dalej przetworzyć.

  • Gąbki do naczyń – wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Nie da się ich przetworzyć.
  • Gąbki do mycia ciała – tak samo jak wyżej, z jednym wyjątkiem: w sklepach z wysokiej jakości produktami ekologicznymi można dziś dostać specjalne gąbki wykonane z materiałów biodegradowalnych. Mogą to być np. gąbki na bazie alg morskich, pianek naturalnych itd. – w tym przypadku wyrzucamy je do pojemnika na odpady biodegradowalne! Tu warto trzy razy upewnić się, czy gąbka ma na etykiecie odpowiednie oznaczenie sugerujące, że właśnie w koszu „bio” powinna się znaleźć. Jeśli go nie ma – bezpieczniej jest ją wyrzucić do zmieszanych.
  • Gąbki tapicerskie – czarny pojemnik, odpady zmieszane. Podobnie do zmieszanych powinny trafiać wszystkie gąbki przeznaczone do prac budowlanych (akustyczne, do polerowania, do wygładzania, wypełniające itd.). Żadna z gąbek typu budowlanego nie jest wykonana z materiałów ani nadających się segregacji, ani do odpadów bio.

Z pewnością sięgającą więcej niż 99% – gąbki będziemy niemal zawsze wyrzucać do śmieci zmieszanych. Osoby, które szczególnie dbają o środowisko, mogą kupić do mycia gąbki biodegradowalne, oparte w 100% na materiałach naturalnych, ale w tym przypadku będą też one wiedzieć, że można je wrzucić do innego kosza. Tego rodzaju gąbki są zdecydowanie droższe niż większość sklepowych standardów.