Gdzie wyrzucić garnek? Zasady segregacji odpadów

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że większość produkowanych przez nas odpadów pochodzi z naszych własnych kuchni. To również tutaj pojawia się najwięcej wątpliwości co do tego, gdzie wyrzucić konkretne produkty: od najdrobniejszych kuchennych akcesoriów, opakowań po żywności, kartonów, słoików, ale i starych naczyń oraz elektronicznych urządzeń gospodarstwa domowego. Coraz częściej wśród pytań o takie produkty pojawia się to, gdzie wyrzucić garnek? Czy każdy powinien trafić do tego samego pojemnika czy jednak nie?

Segregacja w podstawach: gdzie wyrzucić garnek?

Zgodnie z obowiązującym od kilku lat w Polsce rozporządzeniem o prawidłowej segregacji odpadów przed ich wyrzuceniem, warto wiedzieć co dokładnie powinno się znaleźć w konkretnym pojemniku. Wśród sprzętów i produktów kuchennych jest tych rzeczy wyjątkowo wiele, dlatego często zapomina się o podstawowych zasadach i przez nieuwagę można się pomylić.

Garnki, patelnie, sprzęt AGD – te produkty wyrzuca się do śmieci dość rzadko, ponieważ służą nam zwykle przynajmniej kilka lat, dlatego to właśnie o ich segregację pojawiają się najczęstsze pytania.

Garnki: wyrzucamy standardowo do koszy na metale i tworzywa sztuczne. Większość z nich wykonana jest albo z metali, albo z ich pochodnych, które bez problemu nadają się do dalszego przetworzenia. Aluminiowe, emaliowane, stare, nowe – większość zawsze wylądować powinna w żółtym pojemniku. Wyjątek dotyczy tu w zasadzie wyłącznie pokrywek, które zwykle są szklane, z uchwytem z tworzywa sztucznego. Najlepszą metodą na ich odpowiednie wyrzucenie jest odkręcenie uchwytu (śrubokręt i kilka ruchów nie będą dla nas stanowiły wyzwania). Po wykręceniu uchwytu wrzucamy do kosza żółtego, a samą, czysto szklaną pokrywkę – do pojemnika na szkło. Podobnie postępujemy z patelniami, rondlami i innymi typami garnków.

Warto pamiętać, że o ile garnki wyrzucamy do metali i tworzyw sztucznych, o tyle nie powinnyśmy tego samego robić ze sprzętem AGD. Miksery, blendery, urządzenia wielofunkcyjne – są zbitkiem wielu różnych materiałów, z których duża część nie nadaje się do recyklingu lub wymaga oddzielania od innych. Wygodnym sposobem może być oddanie takiej maszyny do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, lub kierowanie się przed wyrzuceniem – instrukcją, jaka powinna się na takiej maszynie znajdować. Współcześnie producenci sprzęty gospodarstwa domowego dbają o to, by znakować swoje artykuły wraz z informacją o tym, w jaki sposób należy się ich pozbyć, kiedy nie nadają się już do użycia.