Gdzie wyrzucić karton po mleku? Segregacja odpadów

Polacy coraz chętniej segregują odpady i z roku na roku uczą się właściwego rozróżniania produktów, które należy umieścić w odpowiednich pojemnikach. Nieco trudności sprawia nam w pierwszym momencie zrozumienie, dlaczego np. coś, co wygląda jak karton, należy wrzucać do odpadów plastikowych, ale jeśli chwilę się nad tym zastanowimy, wszystko staje się jasne. Karton po soku, karton po mleku – brzmi jak papier, prawda? Ale czy tak jest na pewno?

Papier czy plastik – gdzie wyrzucić karton po mleku?

Mimo nazywania opakowań po mleku i sokach „kartonami”, tak naprawdę one nimi nie są. Po pierwsze, wnętrze takiego opakowania wypełnia folia izolująca i utrzymująca dobre właściwości napoju, dlatego wrzucenie całości do pojemnika na papier nie jest dobrym wyjściem. Po drugie, większość kartonów powleczona jest lakierowanymi otoczkami, które sprawiają, że mają one efekt lekko śliski – ta część również nie nadaje się do kosza czy worka z papierem. Przewaga plastiku sprawia więc, że gdy zadajemy sobie pytanie gdzie wyrzucić karton po mleku, odpowiedź jest tylko jedna: do pojemnika na tworzywa sztuczne. Dzięki takiej segregacji opakowanie po mleku czy sokach zostanie w przyszłości poddane procesowi przetworzenia czyli recyklingu.

Warto pamiętać, że do kosza na tworzywa sztuczne i metale (żółty pojemnik) powinniśmy wrzucać wyłącznie rzeczy czyste, co sprawi, że łatwiej i szybciej będzie je można przetworzyć. W tym koszu, poza kartonami na mleko czy sok, lądują także:

  • Czyste foliowe torebki,
  • Plastikowe nakrętki
  • Czyste opakowania po jogurtach, serkach itd.
  • Plastikowe butelki zarówno po napojach, jak i po środkach czystości oraz kosmetykach
  • Pojemniki metalowe (puszki po konserwach, napojach itd.)

Do kosza tego nie wrzucamy jednak opakowań po aerozolach (nie nadają się do przetworzenia), rzeczy brudnych, chusteczek ani dziecięcych pieluch, jednorazowych ręczników, naczyń ani ubrań czy opakowaniach wykonanych z tekstyliów.

Odpowiednia segregacja śmieci ma ogromne znaczenie dla późniejszego przyspieszenia procesu recyklingu, dlatego warto nauczyć się wszystkich jej zasad, albo dla wygody – kupić w sklepie naklejki na kosze, na których umieszczona będzie dokładna rozpiska tego, co można do nich włożyć, a czego się nie powinna. Tego rodzaju naklejki przydadzą się, jeśli w domu mieszkają dzieci i osoby starsze – bo to zwykle właśnie one mają problem z tym, co wrzucać do konkretnych pojemników, a czego nie. Dla wygody można nawet postawić na nalepki o specjalnie powiększonym druku, tak, żeby naprawdę były one widoczne.