Gdzie wyrzucić kosmetyki?

Każdy z nas ma w domu ogromną ilość kosmetyków, które ułatwiają codzienną pielęgnację ciała. W naszych zbiorach znajdują się także takie produkty, których nie używamy wcale. Najczęściej jest to efekt nietrafionego prezentu, nieudanego zakupu, bądź skorzystania z promocji pod wpływem chwili. Co zrobić z pustymi opakowaniami i gdzie wyrzucić kosmetyki, które niekoniecznie się u nas sprawdzają? Przekonajmy się wspólnie! 

Gdzie wyrzucić kosmetyki? 

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru wydaje się być prosta. Miejsce utylizacji danego produktu zależy od tego, jak substancja znajdowała się w jego wnętrzu. Opakowania po lakierach do paznokci, perfumach czy lakierach do włosów mogą zawierać znaczną ilość substancji chemicznych, która może okazać się niebezpieczna dla środowiska naturalnego i zwierząt, dlatego też warto utylizować je w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które zlokalizowane są niemal w każdym mieście. Aby poznać godziny pracy PSZOKu należy udać się do gminy lub znaleźć te informacje w Internecie. 

Co z opakowaniami po płynach, żelach pod prysznic i szamponach? 

Ten rodzaj opakowań możemy bez obaw wrzucić do żółtego worka na metale i tworzywa sztuczne. Zazwyczaj szampony opakowane są w produkty wykonane z plastiku, które przy odpowiedniej segregacji mogą dalej podlegać recyklingowi. Wykorzystanie takiego tworzywa daje możliwość szybkiej produkcji i większego bezpieczeństwa – plastik, w przeciwieństwie do szkła, nie ulegnie rozbiciu pod wpływem upadku. 

Puste dezodoranty 

Wykorzystane dezodoranty powinniśmy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich dotyczy metalowej butelki, która powinna znaleźć się w odpadach zmieszanych. Plastik, znajdujący się na końcówce możemy bez obaw wrzucić do żółtego worka. Dzięki oddzielaniu od siebie tych dwóch elementów przyczyniamy się do usprawnienia recyklingu i korzystnie wpływamy na naszą planetę. Posiadając wyczerpany dezodorant w kulce lub w sztyfcie powinniśmy skorzystać z żółtego worka na tworzywa sztuczne i wyrzucić go w całości. 

Jeśli nie jesteśmy pewni danego produktu to możemy udać się z pustym opakowaniem do PSZOKu, gdzie pracownicy za darmo odbiorą nasze śmieci. Oprócz podziału segregacji odpadów na 5 frakcji, wiele firm decyduje się na wprowadzanie ekologicznych opakowań na kosmetyki, które zdecydowanie ułatwiają dbanie o planetę. Już teraz możemy znaleźć w drogeriach wiele kartonowych opakowań, a także słoików PET, które odznaczają się dużą trwałością na  uszkodzenia mechaniczne i łatwo podlegają recyklingowi.