Gdzie wyrzucić opony rowerowe?

Sezon rowerowy jest zdecydowanie najprzyjemniejszym czasem w roku. To właśnie wtedy możemy popracować nad swoją kondycją, zaczerpnąć masę świeżego powietrza, a przy tym zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Rowerzystom nie straszne jest stanie w korkach, bowiem ścieżki rowerowe umożliwiają sprawne poruszanie się po przestrzeni miejskiej. Oprócz masy przyjemności, płynącej z tego sportu, musimy liczyć się też z pewnymi trwogami. Jedną z nich jest wybranie prawidłowego pojemnika na nieprzydatne części. Co w sytuacji, kiedy nasze opony w rowerze ulegną uszkodzeniu i nie nadają się do dalszej eksploatacji? Gdzie wyrzucić opony rowerowe, aby nie stanowiły one zagrożenia dla środowiska naturalnego? Przekonajmy się wspólnie! 

Gdzie wyrzucić opony rowerowe? 

Opony przeznaczone do użytku w rowerze nie stanowią produktów wielogabarytowych, dlatego też mogą być z powodzeniem zutylizowane w pojemniku na odpady zmieszane. Brzmi tajemniczo? Wcale nie! Każdy z nas posiada w domu taki pojemnik. Jeśli zauważysz, że Twoja opona została przebita i nie nadaje się do naprawy przez wulkanizatora to wyrzuć ją z czystym sumieniem do kosza na śmieci. Jeżeli jednak uszkodzenie nie jest zbyt duże to możesz spróbować samodzielnie ją naprawić. Skorzystaj z zestawów, dostępnych niemal we wszystkich sklepach rowerowych, które umożliwiają szybkie załatanie niewielkiej dziury i ciesz się na nowo swoim rowerem. 

Zdarty bieżnik to także nie problem. Z taką usterką możesz udać się do specjalisty bądź samodzielnie nakleić nowy na swoją oponę. Uszkodzone koło nie zawsze musi oznaczać konieczność pozbywania się go, czasem wystarczy odrobina wolnego czasu, a także odpowiedni zestaw narzędzi, aby móc na nowo cieszyć się bezproblemową jazdą. 

Co z oponami samochodowymi? 

Inaczej sprawa się ma z oponami, przeznaczonymi do samochodów. Takich produktów nie należy wrzucać do kosza na odpady zmieszane, lecz zanieść je do punktu selektywnej zbiórki odpadów, gdzie zazwyczaj zostają one przyjmowane za darmo. Sprawdź, gdzie w Twoim mieście znajduje się PSZOK, oraz w jakich godzinach funkcjonuje i udaj się do niego ze zbędnymi produktami.

Jeżeli opony samochodowe nie są jeszcze zanadto zniszczone, jednak Ty zaopatrzyłeś się w nowy komplet to możesz spróbować oddać je do zakładu wulkanizacyjnego, gdzie zostaną naprawione i posłużą kolejnym kierowcom. To bardzo dobra alternatywa, która pozwala na skuteczne pozbycie się niepotrzebnego osprzętu samochodowego, a innym kierowcom umożliwia kupno dobrych opon w korzystnej cenie.