Gdzie wyrzucić żarówki? Utylizacja

Rosnąca od kilku lat świadomość tego, jakie zagrożenia niesie za sobą światowa nadprodukcja odpadów oraz jak ważna jest konieczność ich właściwego segregowania, sprawia, że zwracamy dziś o wiele większą uwagę na to, gdzie wyrzucać różnego rodzaju śmieci. Szczególnie ważna jest tu wiedza o odpowiednim pozbywaniu się żarówek, których długi czas rozkładu i szkodliwe substancje w nich zawarte, nie pozwalają nam już jak dawniej, po prostu wyrzucić ich do kosza na śmieci.

Gdzie wyrzucić żarówki? Podpowiedzi

Po pierwsze należy pamiętać, że w sklepach kupujemy dziś różne żarówki, a w wielu domach wciąż jeszcze istnieją zapasy starych żarówek żarnikowych, które utylizowane są w zupełnie inny sposób niż nowoczesne. Te, które kojarzymy jeszcze z domów naszych rodziców niestety nie nadają się do recyklingu inie można ich wrzucić do kosza z napisem „segregowane”. Absolutnie zakazane jest też wrzucanie ich do odpadów szklanych czy zmieszanych.

Bez względu jednak na to, jakiego typu jest zużyta żarówka, zawsze należy ją odnieść do odpowiedniego punktu, który ten typ odpadów przyjmuje. Najczęściej punkty takie znajdują się przy sklepach AGD i RTV, w większych marketach spożywczo-przemysłowych, ale i w galeriach handlowych. Mniejsze miejscowości i gminy wiejskie mają na taki cel wyznaczone konkretne punkty i jeśli gmina posiada stronę www to na pewno będzie tak informacja o takiej lokalizacji.

Gdzie wyrzucić żarówki typu świetlówka? Podobnie jak żarnikowe, czy inne oddaje się je do punktu zbierającego elektrośmieci (świetlówki częściowo są poddawane recyklingowi, dlatego jest to bardzo ważne). Uwaga: za wyrzucenie świetlówki w nieodpowiednim miejscu, w Polsce grozi kara od 50 do nawet 5000 zł grzywny.

Z racji na dużą szkodliwość świetlówek, już na etapie ich demontażu trzeba być bardzo uważnym. Świetlówki zawierają w sobie niewielkie, ale jednak, ilości szkodliwej rtęci oraz tzw. luminofory, które są niebezpieczne dla nas samych, dla zwierząt i dla całego środowiska. Podczas wyjmowania spalonej świetlówki nie wolno jej rozbić, ale jeśli tak się stanie, należy natychmiast otworzyć okna, wywietrzyć mieszkanie i pozbyć się wszystkich resztek. Nawet samo sprzątanie takich pozostałości ze świetlówek dobrze jest wykonać w grubych, gumowych rękawicach, a następnie dokładnie wyszorować całą powierzchnię, na której ona leżała.

Co ważne, żarówki można też oddawać bezpośrednio do sklepu, w którym kupujemy nowe. Sprzedawca ma wówczas obowiązek, w momencie sprzedawania klientowi nowej żarówki, przyjąć starą nawet jeśli nie posiada się żadnego paragonu.