Gdzie zastosować styropian elewacyjny o grubości 10 cm?

Od lat styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym. Obecnie stosuje się go do ocieplania wszelkiego rodzaju budynków. Znajduje zastosowanie przy ocieplaniu ścian, ale też podłóg czy fundamentów. Przy wyborze styropianu bardzo ważne jest określenie właściwej grubości. Kiedy znajduje zastosowanie styropian elewacyjny 10 cm?

Styropian elewacyjny 10 cm i zmiana zastosowania

Jeszcze kilkanaście lat temu styropian elewacyjny 10 cm był najpopularniejszym wyborem podczas ocieplania ścian domów. Wtedy styropian elewacyjny w zasadzie nigdy nie był grubszy niż 12, w skrajnych przypadkach 15 cm. Jednak sytuacja diametralnie się zmieniła. Obecnie domy ociepla się zwykle styropianem o grubości od 12 cm w górę. Wartość ta osiąga czasami nawet 20 cm. Dlaczego doszło do takiej zmiany?

W ostatnich latach zdecydowanie większy nacisk położono na energooszczędność. Grubsze ocieplenie to mniej uciekającego ciepła, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie i przede wszystkim – korzyść dla ekologii. Czy oznacza to, że styropian elewacyjny 10 cm nie może być już stosowany jako ocieplenie ścian budynku? Okazuje się, że w niektórych przypadkach jak najbardziej warto go wykorzystać.

Ocieplenie często dotyczy budynków posiadających już pewną warstwę izolacyjną. Może być ona jednak niskiej jakości lub po prostu niedostatecznie gruba. W takiej sytuacji zupełnie wystarczający może się okazać styropian o grubości wspomnianych 10 centymetrów. Stanowi on doskonałe uzupełnienie, dzięki czemu całość ocieplenia posiada właściwą grubość i gwarantuje odpowiednią izolację.

Styropian dziesięciocentymetrowy do ocieplania fundamentów

Obecnie wśród najczęstszych zastosowań styropianu elewacyjnego dziecięsiocentrymetrowego wymienia się ocieplenie fundamentów. A skoro fundamentów, to często również piwnic. W tym przypadku nie jest konieczne uzyskanie maksymalnych parametrów izolacyjnych. Mało tego, czasami może to być nawet niewskazane. Utrzymywanie niskich temperatur powietrza w piwnicy bywa pożądane. Umożliwia choćby magazynowanie jedzenia. Dlatego też grubość styropianu rzędu 10 cm, a czasami nawet mniejsza, okazuje się w zupełności wystarczająca.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/styropian-elewacyjny-c-1/grubosci-styropianu-c-35/styropian-10-cm-c-33/

Ocieplenie podłogi

Jak już wspomniano, styropian wykorzystuje się do izolacji nie tylko elewacji budynku, ale też podłóg. Zasadniczo jednak mowa o podobnym rodzaju materiału. Tym samym również styropian ocieplający podłogi bywa określany styropianem elewacyjnym. W przypadku podłóg wewnątrz budynków wysoka izolacja również nie jest konieczna, ponieważ powietrze po obu stronach styropianu jest stosunkowo ciepłe. Rzecz w tym, że izolacja ta nie ma za zadanie chronić przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz. Tym samym styropian elewacyjny 10 cm może być wystarczający. Czasami stosuje się nieco grubsze materiały, jednak warstwa izolacyjna nie przekracza zwykle 15 centymetrów. 

Dobór właściwej grubości styropianu jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Kiedyś najpopularniejszy styropian elewacyjny o grubości 10 cm dzisiaj nie jest wykorzystywany już tak powszechnie. Niemniej wciąż znajduje całkiem sporo zastosowań.