Gdzie znajduje się pomnik ziemniaka?

Największy kłębek włóczki? Nietypowe monumenty, prezentujące zamyślonych ludzi, kubki z napojami czy lody? A po co to komu! W Polsce mamy prawdziwy powód do dumy, jest nim nietypowy pomnik ziemniaka, który z roku na rok przyciąga coraz większą uwagę osób podróżujących do województwa zachodniopomorskiego. Jak wygląda niezwykły pomnik ziemniaka i gdzie dokładnie możemy go znaleźć? Śpieszymy z odpowiedzią! 

Niezwykły pomnik ziemniaka w zwykłym miejscu 

Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie wiedziałaby czym jest ziemniak. Pod tą niepozorną nazwą kryje się zarówno część jadalna, jak i niejadalna całej rośliny. Pyra pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest znana od tysięcy lat. Z tego prostego warzywa powstają prawdziwe kulinarne cuda, które uwielbiają wszyscy. 

Ta, mierząca 9 metrów wysokości, figura znajduje się Biesiekierzu i uchodzi za prawdopodobnie największy pomnik ziemniaka. Sama wysokość pyry to prawie 4 metry, resztę zajmuje starannie wykonany, prosty stelaż, na którym osadzone jest warzywo. Skąd Mariusz Roeder wziął pomysł na taką nietypową dekorację i dlaczego Biesiekierz nazywany jest polską stolicą ziemniaka? 

Jeśli zajrzymy w historię gminy to z całą pewnością nie umknie naszej uwadze fakt, że to właśnie tutaj wyhodowano zupełnie nową odmianę tej prostej rośliny. Pomysłodawca – Mariusz Roeder zlecił wykonanie niezwykłej figury Wiesławowi Adamskiemu, aby uczcić tak ważne, dla Biesiekierza, wydarzenie. Niezwykły pomnik ziemniaka ujrzał światło dzienne w 1983 roku. Poza tą miejscowością pomnik ziemniaka możemy znaleźć także w innym zakątku Polski. Poznański park Jana Pawła II posiada własnego ziemniaka. Waga Poznańskiej Pyry wynosi 5 ton i niewątpliwie należy do ulubionych atrakcji turystycznych. Pomnik ziemniaka został zaprezentowany publiczności w 2007 roku. 

Zdjęcie z ziemniakiem 

Województwo zachodniopomorskie cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w okresie wakacyjnym. Dostęp do morza, niezwykła architektura i urokliwe zakątki przyciągają prawdziwe tłumy. Pomnik ziemniaka to kolejny punkt, który nie może ujść niczyjej uwadze podczas wakacyjnej wyprawy. Wykonany z dbałością o najmniejszy detal, o prostej, minimalistycznej formie, budzi ogromne zainteresowanie niemalże każdego. 

Jeśli zdecydujesz się na wyprawę w tę niezwykłą okolicę to koniecznie zajrzyj do Biesiekierza i zrób sobie oryginalne selfie z polską pyrą, a także z herbem gminy, w którym również znajduje się ziemniak. Takimi fotografiami z całą pewnością zaskoczysz rodzinę, a także przyjaciół!