Gniazda podtynkowe – co warto o nich wiedzieć?

Gniazdka elektryczne podtynkowe to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów takich elementów. Są wykorzystywane w domach i mieszkaniach, ponieważ wyglądają estetycznie, a przy tym są bardzo funkcjonalne. Co warto wiedzieć o takich produktach i jak je dobrać do konkretnych zastosowań? Przekonaj się!

Gniazdo elektryczne podtynkowe – czym się charakteryzuje?

Gniazda elektryczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: natynkowe i podtynkowe. Te drugie są znacznie częściej wykorzystywane w pomieszczeniach mieszkalnych. Większa część ich konstrukcji znajduje się w ścianie, natomiast na zewnątrz jest widoczna jedynie ramka i otwory, do których wchodzi wtyczka. Włączniki światła także dzielą się na pod- i natynkowe. W ich przypadku również częściej korzysta się z wariantów podtynkowych. Zaletą tego typu produktów jest atrakcyjny wygląd. Tylko niewielka część gniazda jest widoczna, dlatego takie elementy nie rzucają się w oczy i świetnie współgrają z dowolną aranżacją wnętrza.

Gniazda podtynkowe czy natynkowe – jakie wybrać?

Każdy z obu rodzajów ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o gniazda podtynkowe, ich główną zaletą jest wspomniana już estetyka. Produkty tego typu – dostępne na przykład w ofercie sklepu Elektrozysk – można zakupić w wielu kolorach i wzorach. Z łatwością dobierzesz je więc do dowolnego wystroju wnętrza: klasycznego, nowoczesnego czy industrialnego. Mankamentem gniazd podtynkowych jest natomiast sposób montażu. Aby umieścić je w ścianie, konieczne jest skucie tynku i stworzenie miejsca do położenia przewodów i puszki elektrycznej. Dlatego takie elementy najlepiej montować na etapie budowy lub generalnego remontu domu czy mieszkania.

Natomiast w przypadku gniazd natynkowych prace montażowe są znacznie łatwiejsze, ponieważ nie wymagają kucia. Gniazdo znajduje się na ścianie – odstaje od niej i nie ma konieczności zdejmowania tynku, by go założyć. Wadą może być z kolei nieco mniej dyskretny wygląd oraz to, że zajmują dość sporo miejsca. Dlatego gniazda natynkowe najczęściej montuje się w pomieszczeniach gospodarczych – na przykład garażach czy kotłowniach. Coraz częściej jednak są one instalowane również w pokojach. Wszystko zależy od upodobań stylistycznych domowników.

Gniazdka elektryczne – jakie rodzaje są dostępne?

Sposób montażu to tylko jeden z czynników, na których podstawie można dokonać podziału gniazd elektrycznych. Kolejną ważną kwestią jest ich przeznaczenie. Pod tym względem elementy te można podzielić na:

  • elektryczne standardowe (do podłączania domowych sprzętów elektrycznych),
  • teleinformatyczne (internetowe),
  • antenowe,
  • głośnikowe,
  • HDMI.

Każde z nich znajduje zastosowanie w określonych sytuacjach, Rzecz jasna standardowe gniazda elektryczne są najbardziej popularne, ponieważ nie może się bez nich obejść żadna domowa instalacja. Jednak pozostałe rodzaje także są dość często używane – szczególnie w biurach czy urzędach.

Jeśli planujesz zakup gniazdek elektrycznych do domu, warto zadbać o to, by były one ze sobą spójne stylistycznie. W ofercie sklepów znajdziesz produkty należące do tych samych serii. Dlatego możesz skomponować ze sobą pod względem wyglądu zarówno standardowe gniazdka, jak i te przeznaczone do telefonu czy internetu. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia w Twoim domu będą się prezentowały stylowo i unikniesz wrażenia chaosu wywołanego nadmiarem kolorów i kształtów.

Jakie gniazdka elektryczne wybrać?

Gniazda pojedyncze zajmują bardzo niewiele miejsca, a ich montaż jest prosty i szybki – nie wymaga także zbyt wielu przeróbek i modernizacji. Niewielkie wymiary sprawiają, że takie elementy nie rzucają się w oczy i świetnie pasują do każdego wnętrza – nawet niewielkiego czy ciasnego. Warto stosować je tam, gdzie potrzeby podłączania sprzętów są niewielkie lub gniazdek jest dużo i nie ma potrzeby zakładać podwójnych modeli.

Nie można jednak zapominać o walorach praktycznych. W końcu gniazdo elektryczne ma być przede wszystkim funkcjonalne i ułatwiać codzienne korzystanie z domowych sprzętów. Lepszym rozwiązaniem zawsze jest zaopatrzenie się w większą liczbę gniazdek elektrycznych niż w zbyt małą.

Przedłużacze, które leżą na podłodze, z pewnością nie sprzyjają estetyce, a do tego mogą stanowić zagrożenie – na przykład przegrzewać się i wywoływać pożary. Znacznie lepszym wyjściem jest więc montaż gniazdek elektrycznych podwójnych, które zapewnią komfort i pozwolą na podłączenie wszystkich sprzętów będących aktualnie w użyciu. Gniazdka elektryczne podwójne są wyposażone w dwa „wejścia” przeznaczone do jednoczesnej obsługi dwóch odbiorników elektrycznych, dlatego są praktyczniejsze niż modele pojedyncze. Nie ma jednak sensu montować ich w takich miejscach, gdzie ma być obsługiwane wyłącznie jedno urządzenie – na przykład lodówka.

Szeroki wybór osprzętu elektrycznego pozwala obecnie na łatwe znalezienie idealnie pasujących do wystroju gniazd, łączników oraz innych elementów. Zawsze jednak warto takie zakupy dobrze przemyśleć. Większość urządzeń wymaga dość inwazyjnego montażu – na przykład kucia ścian. Aby tego uniknąć, najlepiej od razu zdecydować się na odpowiednie produkty i rozplanować ich rozmieszczenie. Dzięki temu posłużą nam przez lata bez konieczności wykonywania dodatkowych prac remontowych.