Architektura XX wieku ma nam do zaoferowania ogromną ilość niezwykłych budowli, rozrzuconych po całym świecie. Habitat 67, mieszczący się w Montrealu, należy to absolutnej czołówki nietuzinkowych dzieł, które po prostu trzeba zobaczyć. Wybudowany i zaprezentowany w 1967 roku budynek z prefabrykowanych żelbetonowych elementów cieszy się ogromnym zainteresowaniem od samego początku swojego istnienia. Powstał z myślą o organizowanej wystawie EXPO, która miała miejsce w Montrealu, jednak na tym jego sukcesy się nie skończyły. Dlaczego miejsce, które zostało stworzone do mieszkania, zyskało aż tak wielką popularność na całym świecie?
Niezwykły kompleks mieszkalny – Habitat 67
Nowoczesne budowle zdają się już nikogo nie zaskakiwać. Wielkie osiedla, niezwykłe bloki i dostojne wille stały się widokiem tak powszednim, jak niebo czy plaża dla mieszkańców Pomorza. Pomimo tego, Habitat 67 stale budzi zachwyt i zainteresowanie u wielu osób. Zaprojektowany przez kanadyjsko – izraelskiego architekta – Moshe Safidiego budynek stanął w dzielnicy Cite du Havre, nieopodal brzegu Rzeki Świętego Wawrzyńca Otwarty został w 1967 roku, w związku z organizowaną w Montrealu wystawą EXPO.
Niezwykły kompleks mieszkalny składa się z 354 identycznych, prefabrykowanych elementów, wykonanych z żelbetonu. O ile ta informacja nie budzi zbyt wielkiego zainteresowania, to jednak fakt, że owe konstrukcje zestawione są ze sobą w różnych konfiguracjach zmusza do refleksji. W tej nietuzinkowej budowli stworzono aż 14 6 mieszkań, które cechują się rozmaitymi gabarytami i niezwykłym układem przestrzennym.
Początkowo Habitat 67 miał liczyć aż 158 mieszkań, jednak po oddaniu budowli do użytkowania ich liczba została zmniejszona poprzez połączenie niektórych powierzchni. Sama budowla posiada aż 6 wind. Choć idea stworzenia tak niezwykłego miejsca zdaje się być zachwycająca, to jednak koszty mieszkań skutecznie odstraszyły potencjalnych kupców. Obecnie to dzieło architektury jest jednym z najbardziej interesujących prototypów budowli.
Historia wielkiej budowli
Habitat 67 może być odwiedzany przez turystów, pochodzących z różnych zakątków świata. W 2009 roku ministerstwo kultury uznało nowoczesny kompleks mieszkalny za zabytek. Sam Moshe Safide zarezerwował dla siebie część budynku już na etapie tworzenia projektu. Do jego własności miał należeć dwupoziomowy apartament, mieszczący się na 10 i 11 piętrze, jednak z przyczyn losowych nigdy w nim nie zamieszkał. Od 2018 roku turyści mogą zwiedzać niezamieszkane mieszkanie tego niezwykłego architekta.