Hamamelis krzew ozdobny – co musimy o nim wiedzieć?

Hamamelis krzew ozdobny jest krzyżówką oczaru omszonego oraz japońskiego. Jego zaletą największą oraz także botaniczną ciekawostką, jest dosyć nietypowa pora kwitnienia, która przypada na zimę. Bardzo oryginalny jest także sam kształt kwiatostanów. Dowiedzmy się o tej roślinie nieco więcej.

Uprawa oraz pielęgnacja

Hamamelis krzew ozdobny to sporych rozmiarów krzew liściasty. Przybierać może także formę drzewiastą. Co ciekawe dorastają do około czterech metrów wysokości oraz do podobnej szerokości. W związku z tym zanim go posadzimy, to zaplanujmy nieco miejsca pod jego uprawę.

Oczar pośredni rośli najlepiej na słonecznym stanowisku czy też na stanowisku lekko zacienionym oraz także osłoniętym od wiatru. Podłoże musi być dosyć wilgotne, żyzne oraz także kwaśne umiarkowanie. W takowych warunkach krzew ten zimuje bardzo dobrze i nie wymaga od nas stosowania zabiegów pielęgnacyjnych czasochłonnych.

Jedyne na co musimy zwrócić uwagę to nawożenie nawozem czy też kompostem. Dobrze im także zrobi ściółkowanie ziemi wokół samej rośliny. Ograniczone dzięki temu zostanie parowanie wody, a gleba uzyska pożądane dla tego krzewu niższe Ph.

Sadzenie tych ozdobnych krzewów powinno mieć miejsce jesienią. Wówczas gleba jest zasobna mocno w wilgoć. Jednak musimy pamiętać o tym, aby nie przeprowadzać za późno tego zabiegu. Roślina po prostu przed nadejściem zimy musi się dobrze ukorzenić. Oczar pośredni nie lubi za bardzo przesadzania. W związku z tym stanowisko musi być naprawdę przemyślane.

Odmiana najpopularniejsza pośredniego oczaru

Oczar pośredni w zasadzie zachwyca oraz zdumiewa nas swoimi kwiatami, które są bardzo urocze oraz nietypowe. Mają one postać pofalowanych oraz cieniutkich wstążeczek, które są zebrane w niewielkie grona oraz umieszczone na gałązkach bezlistnych. Ich kolorystyka jest zróżnicowana i oczywiście zależy od konkretnej odmiany. Niezwykle ciekawie prezentuje się czerwony oczar. Jest to w zasadzie odmiana najpopularniejsza tego ozdobnego krzewu. Jeśli chcemy się rozkoszować kwiatami przechodzącymi od koloru czerwonego, aż do pięknego bordo, to jest to odmiana wręcz fantastyczna dla nas. Nie musimy się martwić o dostępność tej odmiany. Raczej w naszym kraju jest szeroko dostępna i nie będziemy mieli z tym żadnego problemu. Cieszy nas to. Bowiem nie ma niczego gorszego niż opatrzona roślina, której w Polsce kupić nie można. Z oczarem pośrednim czerwonym nie będzie kłopotu. Warto także przyjrzeć się nieco bliżej innym jego odmianą. Zrobią na nas ogromne wrażenie.