Homestaging – czyli jak zarobić więcej na nieruchomości?

Powszechnie wiadomo, że zarówno sprzedającemu, jak i wynajmującemu mieszkanie lub dom zależy na jak największym zarobku. Jak go uzyskać? W tym celu warto postawić na homestaginng, czyli przygotowanie mieszkania do sprzedaży/wynajmu. Na czym to polega? Jakie korzyści przynosi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega homestaging?

Homestaging to pojęcie odnoszące się do przygotowania nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu. Jego celem jest zwiększenie zainteresowania ofertą, a co za tym idzie uzyskanie możliwie najwyższej ceny lub czynszu najmu. W tym miejscu warto podkreślić, że homestaging to usługa, która w Polsce staje się coraz popularniejsza, co wynika z faktu, że właściciele nieruchomości dostrzegają korzyści, które mogą dzięki niej osiągnąć. Istotne jest także to, że homestaging nie zakłada ukrywania mankamentów danej nieruchomości, ale przedstawienie jej w takim świetle, by podkreślić jej atuty w oczach potencjalnych kupujących bądź najemców.

Homestaging – korzyści

Jak wspomniano w poprzednim akapicie rosnąca popularność usługi homestagingu wynika przede wszystkim z korzyści, jakie uzyskują korzystający z niej przedsiębiorcy. Najważniejszą z nich jest z pewnością możliwość uzyskania większego zarobku, co wynika z faktu, że profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży bądź najmu pozwala uzyskać wyższą cenę lub czynsz najmu. Istotne jest także to, że zwiększa się w ten sposób zainteresowanie ofertą, co również wpływa na zarobek właściciela nieruchomości, ale dodatkowo pozwala znacznie szybciej sfinalizować transakcję. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieruchomość, która oczekuje na sprzedaż lub wynajem generuje swojemu właścicielowi koszty, których przykładem może być chociażby konieczność płacenia czynszu. Większa ilość potencjalnych kupujących/najemców ułatwia także prowadzenie negocjacji oraz pozwala dyktować wyższe ceny.

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży/wynajmu w praktyce

Jak w praktyce wygląda homestaging? Otóż, warto mieć świadomość, że polega on nie tylko na posprzątaniu mieszkania, czy jego odpowiedniej prezentacji. Jest to bowiem usługa kompleksowa, która wymaga przyjęcia określonej strategii, a zamówić ją można na propertystaging.pl. Jej podstawą jest określenie grupy docelowej, czyli profilu kupującego bądź najemcy, np. wynajem lokalu dla studentów. Dopiero wówczas można zaplanować to, w jaki sposób wyeksponować atuty danej nieruchomości oraz na tej podstawie przeprowadzić w niej remont, czy dokonać odświeżenia. Istotna jest również weryfikacja wyposażenia lokalu, ponieważ konieczne może okazać się jego uzupełnienie. Warto również mieć świadomość, że mieszkanie powinno być urządzone w sposób spójny, a dobrą praktyką jest również pozostawienie przestrzeni dla najemcy, czy nowego właściciela, który może chcieć dostosować je do swoich potrzeb. Ważne jest także to, by aranżacja była neutralna, co pozwoli trafić w gust możliwie najszerszego grona odbiorców.

Podsumowując należy stwierdzić, że homestaging z pewnością jest usługą, dzięki której sprzedaż bądź wynajęcie mieszkania, czy domu staje się prostsze. Co więcej, odpowiednie przygotowanie mieszkania pozwala zdecydowanie szybciej znaleźć osobę zainteresowaną lokalem oraz uzyskać atrakcyjniejszą cenę.