Huśtawka ogrodowa drewniana czy metalowa z daszkiem? Co wybrać?

Sezon letni to czas wypoczynku oraz spędzania czasu w gronie rodziny i znajomych. Piękna pogoda oraz korzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że coraz chętniej decydujemy się na organizowanie spotkań plenerowych, czy to w ogrodzie, na tarasie bądź działce. Jest to również idealna okazja do odświeżenia infrastruktury, które umili wspólne biesiadowanie. W ostatnich latach popularnością cieszą się huśtawki ogrodowe, przeznaczone do użytku zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jakie modele są dostępne i który z nich wybrać? Przekonajmy się!

Huśtawki ogrodowe w telegraficznym skrócie

Huśtawka ogrodowa oprócz funkcji wypoczynkowej, ma również zapewniać nam rozrywkę. Dzieci, niezależnie od wieku, uwielbiają spędzać na niej długie godziny. Z uwagi na zapotrzebowanie, obecnie dostępne są różne modele produktu, od mniejszych po większe, jedno- czy kilkuosobowe, a nawet i wyposażone w dodatkowy, chroniący nas przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi, daszek. Tworzywo, z którego wykonane są huśtawki, często zależy od ich przeznaczenia. Najczęściej jednak będą to drewno bądź metal, dodatkowo wzbogacone przyjemnym dla oka materiałem i coraz częściej również dodatkowymi akcesoriami typu poduszki bądź otwór na aromatyczny napój czy ulubioną książkę. Oprócz typowych stojących modeli coraz większą popularnością, szczególnie wśród najmłodszych, cieszą się huśtawki bocianie gniazdo, możliwe do zamontowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Są one świetną alternatywą dla osób mieszkających w bloku, bez wydzielonego miejsca na taras. Stosunkowo niewielkich rozmiarów produkt z pewnością zapewni naszym pociechom wiele radości, nawet w najbardziej deszczowe dni.

Drewno czy metal – co wybrać?

Typowe dla huśtawek ogrodowych materiały, czyli drewno oraz metal. Oba znacząco się od siebie różnią i sprawdzą się w zgoła innych okolicznościach. Pierwsza opcja jest szczególnie atrakcyjna dla osób ceniących sobie rustykalne, domowe klimaty. Piękne sosnowe bądź świerkowe drewno idealnie komponuje się bowiem z zielonym ogrodem, nadając mu jeszcze atrakcyjniejszego charakteru. Ich dodatkową zaletą jest także stabilność. Ciężko o to, aby huśtawka drewniana przewróciła się pod wpływem wiatru, nawet tego najsilniejszego. W przypadku modeli metalowych, mamy jednak jeszcze jeden dodatkowy atut – znacznie lepiej znoszą one gwałtowne burze czy nadmierne opady deszczu. Są nieco bardziej wytrzymałe, niż ich drewniane odpowiedniki i nie wymagają one aż takiej konserwacji. Niegdyś konsumenci skarżyli się na to, że są zbyt twarde i niekomfortowe, dziś jednak producenci znaleźli już na to rozwiązanie. Huśtawki ogrodowe z daszkiem, szczególnie te metalowe, często mają w zestawie dodatkowe poduszki, które umilają nam wypoczynek oraz dbają o naszą wygodę. Oprócz wymienionych zalet wyróżnia je również styl. W porównaniu do huśtawek drewnianych te będą znacznie bardziej modernistyczne, niejednokrotnie wzbogacone o ciekawe, artystyczne wzory na towarzyszącym im materiale. Wybór pomiędzy fakturami nie jest zatem prosty. Zależy on jedynie od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli chcemy nadać naszemu ogrodowi sielskiego klimatu, postawmy na drewno. W przypadku stylu nowoczesnego lepszą alternatywą będą huśtawki metalowe.

Gdzie ustawić huśtawki ogrodowe z daszkiem?

Wspomniane wcześniej huśtawki bocianie gniazdo są dość uniwersalne i nie wymagają zbyt dużo przestrzeni. Większe modele, szczególnie te z dodatkowym daszkiem, mogą jednak okazać się problematyczne. Naturalnie, zarówno metalowe, jak i drewniane modele, możemy z powodzeniem ustawić w naszym ogrodzie, nawet na trawniku. Po deszczu nie będziemy mogli z nich jednak korzystać. Wybierzmy więc miejsce, które najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom. Duże, zajmujące większą przestrzeń, huśtawki, bezwzględnie zamontujmy na twardej, wzmocnionej dodatkowym tworzywem, podstawie. Jeżeli kupimy huśtawkę bez daszka, umieśćmy ją w nieco bardziej zacienionym miejscu. Zwiększymy tym swój komfort, jednocześnie zapewniając stabilne oraz spokojne miejsce do wypoczynku.