Igor Mitoraj to polski rzeźbiarz, którego prace zdobią wiele europejskich miast, m.in. Paryż, Rzym, Florencję, Londyn, znane są również w Japonii oraz USA. W 2020 roku jego imponująca, trzymetrowa rzeźba Ikaria została sprzedana za 2,7 mln złotych! Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej kompletnych figur w twórczości Igora Mitoraja.
Kim jest Igor Mitoraj?
Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan, jako syn deportowanej polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego, oficera Legii Cudzoziemskiej. Po zakończeniu wojny razem z matką wrócił do Polski. Zamieszkali w miejscowości Grojec.
Jest absolwentem Liceum Plastycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. W 1968 roku, po studiach wyjechał do Paryża studiować w École nationale supérieure des beaux-arts.
W Paryżu zaczynał tam jako malarz i grafik, następnie zajął się rzeźbą. Kiedy otrzymał propozycję przygotowania wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu, prowadzonej przez bratanka ówczesnego prezydenta Francji, Mitteranda, wyjechał na rok do Włoch, aby przygotować prace do tej wystawy. To właśnie w centrum artystycznych odlewni w Pietrasanta powstały pierwsze brązy Mitoraja oraz pierwsze monumentalne rzeźby z białego marmuru z pobliskiej Carrary.
Od momentu wystawy ArtCurial w 1977 rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie,a jego rzeźby stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast – m.in. w Paryżu na La Défense oraz w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii.
Artysta zmarł 6 października 2014 w Paryżu.
6 słynnych rzeźb Igora Mitoraja
1. Torso di Ikaro, którą od 12 lat można oglądać w miejscowości Ravello we włoskiej Kampanii.
2. Beeld boulevard, ktora jest częścią zbiorów Instytutu Rzeźby muzeum Beelden aan Zee. Znajduje się ono w Scheveningen – jednej z ośmiu dzielnic holenderskiej Hagi.
3. Per Adriano, która powstała w 1993 roku i znajduje się dziś na Plaza de la Isla de Madeira w centrum Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich.
4. Luci di Nara, która stoi tuż przy głównym wejściu do Londyńskiego British Museum. Jest to jedna z najbardziej znanych instytucji kultury w Europie. W swoich zbiorach ma ponad 8 mln eksponatów z niemal każdej części świata i epoki historycznej.
5. Thsuki-no-hikari, która usytuowana jest w holu poznańskiej galerii handlowej Stary Browar. Rzeźba jest częścią kolekcji dzieł sztuki najbogatszej Polki, Grażyny Kulczyk.
6. Eros Bendato, która znajduje się w Krakowie. Jej wartość szacowana jest na kwotę pół miliona euro. Rzeźba została podarowana miastu w podzięce za wykształcenie artystyczne, które Mitoraj odebrał podczas studiów na krakowskiej ASP, gdzie uczył się pod kierunkiem prof. Tadeusza Kantora.