Ile kosztuje mycie elewacji?

Elewacja jest twarzą każdego budynku. Wspaniały wygląd i stan budynku jest twarzą właściciela. Czyste okna przepuszczają do pomieszczenia więcej światła dziennego, co poprawia nastrój. Jeśli chodzi o biuro, razem z nastrojem poprawia produktywność pracowników. Zaniedbanie okien i elewacji dłużej niż rok powoduje powstanie trwałych zanieczyszczeń. Później taki brud już trudniej umyć, a po pewnym czasie wcale niemożliwe. Więc żeby budynek miał zawsze piękny wygląd, należy systematycznie umywać elewację.

Jak umyć elewację?

Elewacje ceglane, tynkowane lub wyłożone naturalnym kamieniem myją się za pomocą myjki do elewacji. Zwykle samo urządzenie jest instalowane na dachu domu, a wspinacze przemysłowi za pomocą wydłużonych węży wysokociśnieniowych wykonują mycie. Elewacje szklane umywają przeważnie w sposób ręczny za pomocą preparatów do czyszczenia i mycia odpowiednich powierzchni.

Są kilka sposobów mycia elewacji:

  1. Ścierny. Jest to idealna opcja do usuwania najbardziej uporczywych zanieczyszczeń. Polega na użyciu specjalnych urządzeń, takich jak szlifierki;
  2. Strumieniowy. Zanieczyszczenia usuwają się pod wysokim ciśnieniem: piaskiem zwykłym, kwarcowym, marmurowym lub wodą. Jeśli wybór padł na wodę, należy wcześniej upewnić się, że materiał okładziny ma dobrą odporność na wilgoć;
  3. Ręczny. Ręczne czyszczenie elewacji stosuje się, gdy jest bardzo mało zabrudzeń.

Sposób mycia elewacji zależy od materiału. Na przykład:

  • Siding można myć w sposób strumieniowy zwykłą wodą, jeśli masz mocne zabrudzenia elewacji, możesz użyć dowolnego detergentu. Ten materiał jest uważany za najbardziej praktyczny;
  • Czyszczenie elewacji ceglanej, z kamienia naturalnego czy drewnianej będzie trochę trudniej, co może istotnie wpłynąć na cennik. Na takich elewacjach często powstają białe plamy soli, pleśni lub innego typu poważnego brudu. Można ich pozbyć się za pomocą specjalnych środków lub metodą ścierną.

Co wpływa na koszt mycia elewacji?

Na koszt mycia elewacji wpływają następujące czynniki:

  • Rodzaj materiału powierzchni. Cena zależy od tego, będzie umyta elewacja myjką karcher lub czyszczona na sucho. Są materiały, które nie tolerują wody;
  • Liczba metrów kwadratowych;
  • Stopień zabrudzenia i zastosowana do tego metoda. Zależy, czym umywamy elewację budynku. Czasem wystarczy umyć lekki brud lub kurz, albo trzeba usuwać glony lub pleśnie z elewacji. Rodzaj brudu wymaga stosowania różnych preparatów do czyszczenia elewacji w różnej ilości, ponadto im gorszy brud, tym bardziej czasochłonna procedura. To wszystko bezpośrednio wpływa na cena mycie elewacji.

Jaka cena mycia elewacji?

Mycie elewacji to poważna sprawa, ponieważ zły wybór metody lub środków myjących może poważnie popsuć wygląd. W przypadku małego domu i odpowiednich umiejętności można umyć elewację własnoręcznie domowym sposobem. Natomiast jeśli mamy do czynienia z dużym budynkiem lub biurowcem, musi podjąć tę pracę wyłącznie wspinacz przemysłowy lub firma wyposażona w odpowiednie podnośniki.

Ile kosztuje mycie elewacji szklanej lub czyszczenie drewnianej i innych materiałów, jaki średni cennik w Polsce? Najprostsze i najtańsze będzie mycie powierzchni blaszanych, które wynosi od 10 do 15 zł/m². Średnia cena standardowego mycia waha się od 15 do 20 zł/m², a czyszczenie bardziej skomplikowanego typu brudu od 25 do 30 zł/m². Jeśli chodzi o zabrudzenie chemiczne, będzie nas to kosztowało nawet do 35 zł/m².