Ile trwa projektowanie biura?

Idealne biuro to marzenie każdego pracownika. Nie można zaprzeczać, że praca w pomieszczeniu, które spełnia standardy jakościowe i wizualne, jest zwyczajnie przyjemniejsza. Wbrew pozorom projektowanie biur nie należy do najprostszych zadań. Trzeba uwzględnić wiele czynników, które będą miały wpływ na końcowy efekt. Jak wygląda projektowanie biur? Czym kierować się przy wyborze projektanta? Czy osoba z polecenia to dobre rozwiązanie? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej! Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Projektowanie biura – jak wygląda?

Projektowanie biur to proces złożony z pięciu etapów. Pierwszym z nich jest rozpoznanie przeprowadzone na miejscu przyszłych prac. Architekt wnętrz bardzo często w początkowej fazie pracuje oczami. Musi więc zwizualizować sobie, jak wygląda pomieszczenie, które będzie aranżował oraz ustalić najistotniejsze cechy. Należy wiedzieć, że przy projektowaniu biur każdy, nawet najmniejszy szczegół może mieć znaczenia. Wystarczy, że okna będą małe, co wiąże się z dodatkowym lub mocniejszym oświetleniem. Oczywiście jest to tylko przykład, ale jeśli właśnie w tym momencie te informacje nie zostaną uwzględnione, to najprawdopodobniej cały plan będzie trzeba przygotowywać od początku lub w najlepszym przypadku konieczne będzie nanoszenie poprawek. Poza tym na tym etapie architekt dokona wstępnej analizy i będzie umiał wskazać zalety i wady lokalu. Dzięki temu w dalszej pracy tak wykona projekt, aby ukryć mankamenty i wyeksponować plusy.

Drugi krok to zapoznanie się z oczekiwaniami osób, które będą pracować w projektowanym biurze. Zresztą rozmowy z nimi będą niezbędne praktycznie w każdym momencie. W tym wypadku nie chodzi wyłącznie o to, jak zostanie wydzielona przestrzeń, czy też rozmieszczenie elementów składowych. Równie ważny jest przecież strona wizualna, ponieważ to na nią największą uwagę będą zwracać kontrahenci lub inni odwiedzający.

Projektowanie biur w trzecim etapie to już czas na podjęcie konkretnych działań, czyli utworzenie planu zagospodarowania przestrzennego. Poza podstawowymi pomiarami należy uwzględnić układ pomieszczeń, wybrać meble, drzwi, okna i wszelkie dodatki. Ponadto zostanie podjęta decyzja o kolorze farby na ścianach i rodzaju podłogi.

Czwarta faza to opracowanie planu działania. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy projektowanie dotyczy pomieszczeń o skomplikowanym układzie, wymagającym przebudowy, czy innych większych prac.

Projektowanie biur kończy się z chwilą, gdy inwestor potwierdzi, że wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z wcześniejszymi założeniami, nie widzi żadnych uchybień i jest zadowolony z rezultatu. Tak naprawdę nie ma jednego terminu, który można byłoby podać, ile takie prace mogą trwać. Kwestią mającą wpływ cały proces może być, chociażby tempo działania architekta, zakres czynności, powierzchnia biura lub liczebność załogi remontowej.

Jak znaleźć biuro projektowe, które spełni oczekiwania?

Szukając biura projektowego, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dotychczasowe realizacje. Obecnie praktycznie każde z nich ma portfolio zamieszczone na stronie internetowej. Jeśli nie ma możliwości obejrzenia ich w Internecie, to można wprost zapytać architekta, czy może pokazać jakieś swoje projekty. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestor nie tylko będzie mógł sprawdzić, czy wykonuje swoje obowiązki rzetelnie, ale również czy poczucie estetyki obu stron jest do siebie choć trochę zbliżone. Nie mniej ważne jest to, aby w biurze projektowym klient czuł się swobodnie, był traktowany z szacunkiem, a samemu architektowi nie brakuje pomysłów i nie boi się wyzwań. Ostatecznie na wybór osoby do projektowania biur mogą przekonać opinie innych klientów. Skoro już skorzystali z oferty, doskonale zdają sobie sprawę, jak przebiega współpraca, czego można się po niej spodziewać i czy są z niej zadowoleni.

Biuro z polecenia – czy to dobre rozwiązanie?

Projektowanie biur (kliknij tutaj) to bardzo ciężkie zajęcie. Zwłaszcza gdy inwestor jest wymagający i ma nietuzinkowe wymagania. Całe szczęście są osoby, które nawet w tak trudnej sytuacji potrafią sobie poradzić i nie boją się zaproponować ciekawych bądź innowacyjnych rozwiązań. Czy warto wybrać biuro projektowe z polecenia? Jak najbardziej. Jednak podobnie jak w przypadku klientów, którzy zostawili swoje w sieci, nie jest to jedyny wyznacznik. Z całą pewnością można umówić się na spotkanie i porozmawiać z architektem, ale początkowo bez żadnych zobowiązań. Czasami może zdarzyć się tak, że to, co podobało się naszym znajomym, nam zupełnie nie będzie odpowiadało.