Ile waży kubik betonu? Klasa ma znaczenie!

Cement in wheelbarrow at construction site.

Budując dom lub dostawiając nowe pomieszczenie na pewno szukasz najlepszego betonu, który będzie nie tylko trwały, ale też tani. Chcesz kupić dużą ilość w dobrej cenie i przy tym cieszyć się solidnością? Nic prostszego! Sprawdź jakie klasy powinien mieć odpowiedni materiał, przeznaczony do danych prac i wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę. 

Beton stanowi mieszaninę cementu, wody, a także kruszywa, które możemy charakteryzować ze względu na odpowiednie cechy, takie jak jego gęstość, ciężar właściwy, oraz klasę wytrzymałości. Ile waży kubik betonu i dlaczego klasa jest aż tak ważna? Już odpowiadamy! 

Ile waży kubik betonu? 

Zdobycie tej cennej informacji pomoże Ci dopasować odpowiedni rodzaj betonu do Twoich potrzeb. Niewielką ilość tego materiału możesz wymieszać samodzielnie, za pomocą wiertarki i odpowiedniego mieszadła. W przypadku większego zapotrzebowania nieoceniona okaże się betoniarka. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w dziedzinie remontów to możesz poprosić o pomoc profesjonalistów. Jeśli jednak zdecydowałeś się na samodzielne wykonanie prac budowlanych to koniecznie poznaj wagę poszczególnych rodzajów betonu. 

  • Beton lekki – z jego pomocą z łatwością wykonasz niewielkie elementy stropowe, a także nadasz swoim ścianom nowy wygląd. Ten rodzaj materiału budowlanego wykorzystuje się także do warstwy podkładowej, oraz do wyrównania podłoża. Może okazać się pomocny w wyrównaniu tarasu bądź balkonu. Jego waga waha się pomiedzy 800 a 2000 kg na metr sześcienny. 
  • Beton zwykły (tradycyjny) – doskonały do produkcji pustaków stropowych i nieoceniony podczas stawiania ścian osłonowych, oraz innych elementów, posiadających wysokie właściwości izolacji cieplnej. Jeśli posiadasz beton lepszej klasy to możesz go z powodzeniem wykorzystać do wykonania elementów konstrukcyjnych. Jego waga zaczyna się od około 2000 – 2200 kilogramów na metr sześcienny i kończy na 2600 kg.
  • Beton ciężki – należy do materiałów budowlanych, wykonanych z mieszanki wyselekcjonowanych kruszyw. Jego główną zaletą jest odporność na temperaturę i zdolność pochłaniania promieniowania jonizującego. Ten rodzaj betonu znajdzie swoje zastosowanie w tworzeniu osłon biologicznych. Przyjmuje się, że kubik takiego betonu może ważyć powyżej 2600 kg na metr sześcienny. 

Dzięki znajomości poszczególnych wag kubików betonu, a także odpowiednich klas, możesz z powodzeniem przeprowadzić profesjonalny remont w swoim dom. Wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie i stwórz niebanalną przestrzeń, z której będziesz dumny przez długie lata.