Industrialne biurko loft – charakterystyka i zalety mebla

Wybór biurka do własnego mieszkania nigdy nie jest rzeczą prostą! W zależności od tego czy będzie nam ono służyło okolicznościowo czy też codziennie np. do pracy, na czym innym musimy się skupić podczas zakupów. Jednymi z ciekawszych propozycji biurek, które sprawdzą się tam, gdzie rzeczywiście częstotliwość używania tego mebla, jest duża, są biurka loftowe. Zgodnie z zasadami ich projektowania, główny nacisk architektów i producentów nakierowany jest tu na ich funkcjonalność przy zachowaniu stylowej, minimalistycznej formy.

Czym cechuje się biurko loft?

Klasyczne biurko loft to mebel, którego kształt i dodatki są ściśle związane ze stylem industrialnej aranżacji wnętrz. Sięgając do pojęcia stylistyki industrialnej, przypomnimy tu, że bazuje ona na wyglądzie starych fabryk amerykańskich, a dokładniej wszystkich obiektów poprzemysłowych, które po wielkiej recesji w USA zaczęły pustoszeć, zostawiając w opróżnionych halach porządne, masywne meble i maszyny. Wśród nich były długie, drewniane ciągi stołów na solidnych, stalowych nogach, otwarte regały, z których łatwo było dosięgnąć każdego przedmiotu oraz właśnie biurka.

Najistotniejszą cechą takich biurek jest połączenie w ich projekcie masywności wykonania, wysokiej jakości materiałów wpływających na ich ponadprzeciętną wytrzymałość oraz minimalistycznej formy. Biurka te nie mają zbędnych ozdobników ani dodatków dekoracyjnych, za to posiadają szerokie, pojemne blaty i nierzadko dołączone do nich mini regały do ustawiania niezbędnych sprzętów, książek czy akcesoriów do pracy.

Wyróżnikiem biurek typu loft są także ich kolory. Żeby dobrze je zrozumieć, znów należy wyobrazić sobie starego typu fabrykę i jej wizualny styl. Blaty takich biurek są zazwyczaj wykonane z ciemnego drewna z licznymi usłojeniami i często widocznymi rysami czasu. Kolory jasne również się zdarzają, a le są one zdecydowanie rzadsze, ponieważ łatwiej widać na nich brud, a użyteczność fabryczna wymaga tego, żeby kurz nie raził po oczach i żeby każde zabrudzenie biurka nie było od razu tak irytujące.

Biurka stylu industrialnego cechuje prostota i funkcjonalność. Mogą mieć one formę tradycyjną, ale bardzo popularne są też wersje rozkładane i regulowane, tak by w razie potrzeby można było szybko dostosować taki mebel i do wzrostu użytkownika i do potrzeby dołożenia do biurka większej ilości sprzętu, monitorów, maszyn czy drukarek. Tu dużą rolę odegra właśnie solidność takiego mebla – jego udźwig zwykle zdecydowanie przekracza standardy, więc można na nim zmieścić znacznie więcej, bez obawy uszkodzenia.