Innowacyjne rozwiązania w sterowaniu domem – zobacz, jakie możliwości automatyka budynkowa

Inteligentny dom to słowo bardzo popularne. Bowiem automatyka stosowana w dzisiejszych budynkach coraz częściej charakteryzuję się innowacyjnością, umożliwiającą sterowanie wieloma urządzeniami codziennego użytku. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ pozwala zaoszczędzi wiele czasu, energii, a także gwarantuje komfort mieszkania, używania urządzeń AGD itp. Smart home to idealne rozwiązanie zarówno dla nowo powstałych mieszkań, jak i dla tych już użytkowanych. Jakie możliwości daje nowoczesna automatyka stosowana w budynkach?

Inteligentny dom

Wiele osób zastanawia się nad możliwościami inteligentnego mieszkania. Może na początku wydawać się ze dom, który posiada owe rozwiązania jest bardzo zaawansowany technologicznie, niczym futurystyczne mieszkanie. Kosztuje on dużo pieniędzy ze względu na zastosowanie w tego rodzaju systemie mnóstwa czujników wraz z instalacją. Jednak dzisiejsze domy wyposażone w innowacyjne rozwiązanie nie są aż tak bardzo zaawansowane. Ale za to posiadają już na tyle automatyczne funkcje, by pomagały nam w codziennym życiu.

Funkcjonalności inteligentnych systemów

Inteligentny dom (smart home) to przede wszystkim wiele urządzeń codziennego użytku (na przykład telewizor, rolety), które są połączone w jeden zintegrowany punkt, zwany systemem. Instalacje można rozbudowywać dowolnie o określone sprzęty. Wszystko tu zależy wyłącznie od właściciela domu. Wybór urządzeń jest bardzo duży. Można praktycznie zintegrować z systemem smart każde urządzenie. Może to być żarówka LED, kamera, a także moduł wyłącznika zmierzchu, ściemniacz, przekaźnik czasowy, liczniki energii elektrycznej, regulator temperatury czy też moduły sterujące itp. Warto zapoznać się z ofertą tego typu produktów na stronie https://zamel.com/pl/exta-automatyka-budynkowa/exta-automatyka-budynkowa. Smart Home może być także zbudowany z gotowych już systemów jak na przykład kamery, czujniki ruchu czy też obsługiwać urządzenie jak inteligentny dzwonek do drzwi. Jaki dzwonek do domu wybrać i czym się kierować przy zakupie? Dzwonki bezprzewodowe są łatwe w montażu. Natomiast dzwonki przewodowe mają charakterystyczną zaletę, Mianowice nie trzeba martwić się, że wyczerpie się w nich bateria.

Urządzenia będące zintegrowane w systemie smart home mogą być zarówno sterowane przez smartfon, tablet jak i wyłączniki, przełączniki zamontowane w ścianie. Sprzęty sterowane za pomocą inteligentnej automatyki są ze sobą powiązane poprzez sieć kablową lub WiFi. Dlatego też większość dzisiejszych systemów tego typu można samodzielnie rozmieścić oraz skonfigurować. Proces jest prosty, ponieważ wielu producentów oferuję czytelny interfejs głównego panelu urządzenia zarządzany w intuicyjny sposób. Na wyświetlaczu można będzie również zobaczyć obraz z kamer czy też sterować modułami, urządzeniami inteligentnego domu. Ciekawym aspektem w instalacji smart jest to, ze każdy użytkownik mieszkania może dowolnie konfigurować urządzenia na swój indywidualny sposób. W związku z tym będziesz w stanie ustawić każde urządzenie w mieszkaniu tak by pasowało do twojego stylu życia, godzin pracy oraz przyzwyczajeń. Zdołasz na przykład zaprogramować żarówkę LED z czujnikiem zmierzchu tak, by mogła gasnąć kiedy będzie robiło się ciemno. Ustawisz czujnik ruchu, który będzie chronił cię przed ewentualnym włamaniem, kiedy nie będzie cię w domu. Jest naprawdę wiele możliwości konfiguracji.