Inspiracja na oświetlenie salonu – na co warto postawić?

Salon to pomieszczenie niezwykle wymagające w aranżacji. Wynika to z wielu funkcji, które pełni. Jest zarówno miejscem odpoczynku, jak i rozrywki, przyjmowania gości, spożywania posiłków oraz pracy. Aby pokój dzienny mógł pełnić wszystkie te funkcje, musi być odpowiednio oświetlony. Jakie lampy do salonu wybrać? Które modele są najmodniejsze w tym sezonie?

Rodzaje lamp do salonu

W salonie powinny znaleźć się minimum trzy typy oświetlenia. Obowiązkowo powinna w nim zawisnąć lampa wisząca lub żyrandol. Stanowi ona główne oświetlenie salonu, a jej zadaniem jest równomiernie rozświetlać wnętrze i zastępować światło dzienne.

Sama lampa sufitowa to jednak za mało. Jej dobrym uzupełnieniem jest oświetlenie miejscowe/kierunkowe. Dostępne jest ono w formie lamp podłogowych, stojących, stołowych. Ich zadaniem jest nie tylko uzupełnienie oświetlenia głównego, ale i doświetlanie konkretnych stref pokoju dziennego np. kącika czytelniczego.

Styl i charakter aranżacji podkreśla natomiast oświetlenie salonowe akcentujące. Określić można je jako biżuterię wnętrza. Umożliwia wyeksponowanie wybranych dekoracji w salonie, a także zaprasza do pomieszczenia przytulność i intymność. Rolę dekoracyjnych lamp do salonu pełnią m.in. taśmy LED, oczka sufitowe, reflektory, lampki na wysięgnikach, kinkiety.

Jakie oświetlenie salonu wybrać?

Oświetlenie w salonie przede wszystkim powinno być praktyczne. Co to oznacza? W pokoju dziennym najlepiej zamontować lampy o ciepłej barwie ok. 3500 K. Takie światło potrzebne jest do komfortowego spędzania czasu w pomieszczeniu. Specjaliści podkreślają też, że idealne oświetlenie salonowe powinno mieć 300  lm (lumenów) na metr 2, przy czym w kąciku czytelniczym warto zdecydować się na lampy o natężeniu 400 lumenów.

Planując oświetlenie salonu, warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale i na ilość źródeł światła. Optymalne jest zamontowanie oddzielnego źródła światła dla każdej ze stref.

  • W tej relaksu sprawdzi się lampa wisząca zawieszona nad stolikiem kawowym oraz mała lampka stołowa ustawiona na komodzie.
  • W strefie jadalnej doskonale sprawdzi się lampa sufitowa zamocowana nisko nad stołem.
  • W miejscu przeznaczonym do pracy powinna pojawiać się lampka biurowa.
  • Dobre oświetlenie kącika czytelniczego stanowi lampa podłogowa z dwoma źródłami światła – jedno daje rozproszone oświetlenie, drugie bardziej skoncentrowane.

Jaki design lampy do salonu wybrać?

Równie ważny co parametry techniczne jest design lampy do salonu. To on odpowiada za charakter, klimat i styl wnętrza. Wygląd oświetlenia powinien być dopasowany do pozostałych elementów wystroju. Przykładowo w nowoczesnych pokojach dziennych dobrze prezentują się panele LED, spoty, reflektory, a także lampy z kloszami o prostych kształtach i jednolitych kolorach. Do industrialnych i loftowych salonów lepszym wyborem będą natomiast odkryte lampy wykonane z metalu, betonu oraz innych materiałów topowych dla tego designu. Typowe industrialne oświetlenie salonowe to sznury dekoracyjne z gołymi żarówkami. Bardziej zdobne lampy salonowe sklep z oświetleniem Lumen Home proponuje do wnętrz skandynawskich, rustykalnych, retro, boho. Charakteryzują się one wykonaniem z naturalnych tworzyw, ekologicznością, uniwersalną kolorystyką. Jeszcze bardziej dekoracyjne są natomiast lampy glamour, na których pojawiają się m.in. kryształowe ozdoby.

Modne lampy salonowe w 2023 roku

Kryształowe żyrandole, metalowe lampy wiszące, oświetlenie z wiklinowymi kloszami, minimalistyczne żarówki zwisające na długim kablu? Sklep z oświetleniem Lumen Home proponuje szeroki wybór lamp do salonu. W ofercie oprócz klasycznych modeli pojawiają się te inspirowane najnowszymi trendami. Do takich zaliczają się długie lampy wiszące, te z genetycznymi kloszami, typu pająk, a także oświetlenie listwowe. Na topie są również lampy do salonu w kolorze złotym i miedzianym. To, co łączy najmodniejsze w tym sezonie oprawy salonowe to minimalizm i proste formy, a jednocześnie wyposażenie w innowacyjne technologie. Na topie jest oświetlenie z możliwością samodzielnej regulacji natężenia światła i tworzenia odpowiedniego nastroju.