Inspirowany morzem styl hampton – jak go zaplanować we wnętrzu?

Aranżacja wnętrz w stylu hampton zrobiła się modna na całym świecie głównie za sprawą filmów amerykańskich, których akcja rozgrywała się w nadmorskim miasteczku leżącym niedaleko Nowego Jorku. Ta willowa miejscowość słynąca z przepięknych, bajecznych plaż przy których zbudowano luksusowe, a przy tym wyjątkowo nienachalne i niekapiące bogactwem budynki, zainspirowała architektów wnętrz, sprawiając, że szybko sposób wykończenia tych obiektów wprowadzili na stałe do wnętrzarskiej mody.

Czym cechuje się styl hampton?

Esencją tej metody urządzania wnętrz są kolory i dekoracje wprost nawiązujące do klimatu morskiego i wypoczynkowego. Styl hampton to delikatne, mało wyraziste kolory od różnych odcieni błękitnej wody, przez żółcie i kremowe barwy piasku, biel nawiązującą do morskiej piany, ale i nuty kamienia oraz drewna – jakby zaczerpnięte z przyrody, która otacza akweny wodne.

Bardzo ważną cechą aranżacji hampton jest utrzymanie we wnętrzach maksymalnie naturalnych klimatów. Tu nie ma miejsca na zbędną nowoczesność, barwy biurowe, industrialne konstrukcje, ani kolory ciemne i przytłaczające. Naturę podkreśla się przez ciepłe kolory drewna, kamienne wykończenia ścian i elewacji, ozdoby wiklinowe, trzcinę i trawę morską, a także ciepłe dla oka kolory lnu.

Hampton to również charakterystyczne linie: pozbawione sztywnej geometrii wielkiego miasta, a zamiast niej lubujące się w organicznych nastrojach, miękkości kształtów i symetrii. Mieszkania aranżowane w ten sposób można poznać po dużej przestrzeni, której nie zagracono nadmiarem elementów, ale pozostawiono ją tak, by pozwalała mieszkańcom oddychać, otaczając ich jednocześnie ciepłem barw i form, które nie drażnią wzroku.

Kluczowe elementy:

  • Dużo bieli i barw rozjaśnionych. Tak, jakbyśmy do każdego wybranego koloru dorzucili jego przynajmniej o ton jaśniejszy odcień.
  • Akcenty błękitne, koralowe, morskie, szmaragdowe a nawet turkusowe
  • Przestrzeń sięgająca do inspiracji bezkresem oceanu. Nie staramy się na siłę dostawiać ani mebli, ani dodatków
  • Mocniejsze barwy wyłącznie dla podkreślenia jakiejś sezonowości np. latem intensywne kolory poszewek na poduszki, zimą koralowe narzutki na stół i soczyste, wiśniowe świeczniki dla ocieplenia nastroju
  • Nastawienie się na wygodę – zupełnie tak, jakby planowało się urządzanie apartamentu wakacyjnego. Lekko, miękko, efektownie
  • Przy wątpliwościach dekoracyjnych zawsze wygrywa natura.

Wybierając do mieszkania styl nadmorskiego Hampton – stawiamy na relaks, odprężenie i wszelkie nawiązania do morza.