Jak dbać o czystość domowego ekspresu do kawy?

Dbanie o należytą czystość domowego ekspresu do kawy jest niezwykle ważne. Niestety wiele osób bagatelizuje to zajęcie przez co ich ekspres nie tylko wygląda mało estetycznie, ale pracuje mało efektywnie. Bowiem zanieczyszczenie ekspresu nie dotyczy jedynie warstw zewnętrznych, ale również mechanizmów wewnętrznych, które pracują podczas codziennej produkcji kawy. Na szczęście istnieją metody, które umożliwiają łatwe czyszczenie ekspresu nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz – bez rozkręcania i rozbierania ekspresu!

Jak dbać o wnętrze własnego ekspresu?

Wnętrze ekspresu do kawy jest najczęściej pokryte tłustymi warstwami olejowymi. Biorą się z mielenia ziaren kawy, z których produkowana jest kawa. Wielokrotne powtarzanie procesu mielenia sprawia, że ilość oleju odkładającego się we wnętrzu oleju wzrasta i wzrasta, aż w końcu będzie na tyle duża, że pogorszy jakość pracy ekspresu. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie nadmiernej ilości tłuszczy z wnętrza ekspresu do kawy.

Najłatwiejszym, a zarazem najskuteczniejszym wyjściem są tabletki odtłuszczające Siemens, które po odpowiednim wprowadzeniu w bardzo szybki sposób usuwają nagromadzony tłuszcz. Wystarczy jedynie wprowadzić je do wnętrza ekspresu w należyty sposób, aby w przeciągu kilkunastu minut usunęły wewnętrzne zabrudzenia ekspresu. Jak to zrobić najefektywniej?

Jak wykorzystać tabletki odtłuszczające Siemens?

Tabletki odtłuszczające Siemens w zależności od rodzaju ekspresu można stosować na kilka sposobów. Najpopularniejszym sposobem na oczyszczenie własnego ekspresu jest wrzucenie tabletki do miejsca, w którym dochodzi do mielenia ziaren kawy. Jest nim specjalny otwór, który można znaleźć w zbiorniku magazynującym ziarna kawy. Aby przyśpieszyć proces i dostarczyć już gotowy roztwór z detergentem niektórzy stosują metodę rozpuszczenia tabletki w wodzie i wlania roztworu do otworu mielącego kawę.

Kolejnym krokiem jest konieczność przepuszczenia gotowego roztworu odtłuszczającego przez wszystkie brudne elementy wewnętrzne każdego ekspresu. Dzięki temu ekspres zostanie oczyszczony od wewnątrz. Roztwór zmieszany z kawą będzie musiał zostać przetransportowany do kubka po włączeniu odpowiedniego programu. Aby jeszcze efektywniej oczyścić ekspres można zatrzymać program w połowie pracy odłączając ekspres od źródła prądu. W tym momencie zasadnym jest odczekanie około 15 – 20 minut i kontynuowanie programu po upłynięciu tego czasu.

Co ile odtłuszczać domowy ekspres do kawy?

W przypadku domowego ekspresu do kawy średnie dane statystyczne podają, że w okresie 2 miesięcy ekspres produkuje około 250 kaw. Właśnie po takim okresie polecane jest odtłuszczenie ekspresu. Jednak ekspres domowy ekspresowi nie równy. Oznacza to, że niektórzy mogą częściej używać ekspresu choćby w przypadku częstych wizyt gości bądź większej rodziny. Wtedy warto obliczyć własny, indywidualny czas potrzebny na odtłuszczenie ekspresu do kawy. Zdarza się, że w największych kawiarniach ekspresy są odtłuszczane codzienne! Świadczy to zarówno o ilości wykonanych kaw jak i o dbałości o utrzymanie jak najlepszej jakości pracy ekspresu.

Jak dopasować tabletki odtłuszczające do swojego ekspresu?

Tabletki odtłuszczające są akcesorium, które powinno być zgodne z własnym ekspresem pod względem kompatybilności. Najbezpieczniej wybierać tabletki tej samej marki – przykładowo posiadając ekspres Siemens warto wybierać tabletki odtłuszczające Siemens. Jeżeli dana osoba nie jest w 100% pewna kompatybilności zawsze warto przeanalizować opis produktu tabletek, w którym znajdują się dane modele ekspresów. Dzięki temu klient zawsze będzie miał pewność bezpieczeństwa i efektywności użytych akcesoriów dostosowanych do własnego ekspresu.

Podsumowanie

Dbałość o higienę własnego ekspresu do kawy jest szczególnie ważna. Wykorzystywanie tabletek odtłuszczających pozytywnie wpływa zarówno na smak i zapach produkowanego napoju, ale również kondycję ekspresu do kawy. Gdy jest odpowiednio wyczyszczony może zagwarantować użytkownikowi pełną moc swoich możliwości!