Krzesła i fotele tapicerowane obite elegancką tkaniną od lat cieszą się ogromną popularnością. Aksamitny materiał nie tylko prezentuje się niezwykle estetycznie, ale jest również bardzo przyjemny podczas użytkowania. Aby w pełni cieszyć się zaletami tapicerowanych mebli, warto wiedzieć w jaki sposób o nie dbać, by służyły jak najdłużej.
Rodzaje tkanin tapicerskich
Tapicerowane krzesła to nie tylko welurowe meble w wersji glamour. Choć wiele osób właśnie z tym stylem utożsamia obite materiałem siedziska, to w rzeczywistości ta kategoria mieści w sobie znacznie więcej modeli. Do materiałów obiciowych cieszących się największą popularnością należą między innymi welur i ekoskóra.
- Welur
Krzesła i fotele obite tym materiałem mają delikatną i miękką powierzchnię. Wizualnie ocieplają wnętrze i występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Welurowe meble charakteryzują się delikatnym, połyskującym wykończeniem. Sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu, z wyjątkiem kuchni, ponieważ ten rodzaj materiału chłonie zapachy, co powoduje, że mogą być one trudne do usunięcia. Popularny fotel uszak welur jest doskonałym i częstym wyborem do pokoju dziecięcego.
- Ekoskóra
Siedziska z tym obiciem doskonale sprawdzą się zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i tych klasycznych. Materiał pozyskiwany jest w pełni syntetycznie, dzięki temu podczas produkcji nie cierpi żadne zwierzę, a wykonane z niego meble w niczym nie ustępują tym z naturalnej skóry. Ekoskóra to idealny wybór, gdy poszukiwane są przez ciebie krzesła tapicerowane do jadalni. Wykonane z tego materiału siedziska są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na czynniki środowiskowe, takie jak np. wilgoć czy plamy, których trudno uniknąć podczas gotowania.
- Tkaniny
Wśród tkanin używanych do obicia siedzisk można wyróżnić konkretne rodzaje takie jak: szenile, żakardy, altary, mikrofazy i floki. Różnią się między sobą grubością i elastycznością. Meble nimi obite są odporne na ścieranie, a dodatkowo łatwe w czyszczeniu. Wyglądają estetycznie, a szeroki wybór kolorów i faktur pozwala na dopasowanie ich do każdego pomieszczenia. Do obicia niektórych modeli, takich jak krzesło do biurka skandynawskie wykorzystane zostało połączenie różnych wzorów i faktur tkanin. Styl patchworkowy to odważny i stale powracający trend.
Jak czyścić meble tapicerowane?
Codziennie użytkowanie mebli tapicerowanych naraża je na zabrudzenia i powstawanie plam. Na nieużywanych zbyt często siedziskach może osiąść kurz, który również wpłynie na obniżenie walorów estetycznych krzeseł i foteli. Istnieją różne metody czyszczenia mebli tapicerowanych, które należy dopasować do konkretnego materiału. Zastosowanie niewłaściwej pielęgnacji do danego obicia może skutkować jego zniszczeniem.
Głównym zagrożeniem dla mebli tapicerowanych są drobinki kurzu. Niedostrzegane ludzkim okiem osiadają i zagłębiają się w materiał. Nieusuwane przez długi czas bardzo mocno wnikną w strukturę mebla, przez co całkowite pozbycie się ich może okazać się niemożliwe. Dlatego pierwszym etapem prawidłowej pielęgnacji mebli tapicerowanych jest ich regularne odkurzanie.
Dużym zaskoczeniem nie powinien być fakt, że wszystkie powstałe nagle plamy należy od razu usuwać. Im dłużej zabrudzenie pozostaje na materiale, tym bardziej wnika w jego strukturę i tym trudniej będzie je usunąć – nawet silnymi środkami. Na meblach takich jak krzesło welur plamę należy zmywać zgodnie z kierunkiem włosów. Dzięki temu siedzisko zachowa aksamitność po wyschnięciu. Plamę należy wycierać ruchami od zewnątrz do wewnątrz, dzięki czemu zabrudzenie nie rozetrze się na całej powierzchni obicia.
Czyszczenie mebli tapicerowanych domowymi sposobami
Niespodziewana plama i brak profesjonalnych środków do czyszczenia obicia to doskonały moment na stworzenie własnego preparatu. W przypadku próby usunięcia zabrudzeń powstałych w wyniku wylania kawy, herbaty lub wina należy wymieszać niewielką ilość proszku do prania z wodnym roztworem kwasku cytrynowego. Tak przygotowany płyn można bezpiecznie nanieść na mebel i odczekać około 15-20 minut. Następnie wystarczy przetrzeć tapicerkę mokrą ściereczką i pozostawić do wyschnięcia.
Najprostszym w czyszczeniu rodzajem siedzisk są fotele i krzesła eko skóra. Wystarczy wymieszać płyn do naczyń z wodą i przetrzeć obicie ściereczką. Powinna być ona dość miękka, ponieważ szczotka z twardym włosiem może porysować syntetyczną skórę. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie na przykład ściereczka z mikrofibry.
Jakich środków czyszczących należy unikać?
Podczas walki z wyjątkowo uporczywymi plamami, kuszącym rozwiązaniem może być użycie mocnego środka żrącego – na przykład wybielacza. Zdecydowanie nie jest to dobra opcja. Zarówno w przypadku weluru, jak i tkaniny taki zabieg może pozostawić wypalone plamy na materiale. W pierwszym etapie czyszczenia tapicerowanego mebla warto użyć jedynie wody i delikatnej ścierki. Dopiero wtedy, gdy taki zabieg nie przyniesie żadnych rezultatów, przydatny może okazać się delikatny detergent. Jeśli obie próby zawiodą, pozostaje pranie chemiczne. Z tym rozwiązaniem warto jednak zwrócić się do profesjonalnej firmy świadczącej takie usługi.
Artykuł sponsorowany.