Jak dbać o obicie kanapy tapicerowanej

Kanapa tapicerowana pełni w salonie funkcję użytkową i dekoracyjną. Jeśli chcemy, aby służyła przez długie lata i zachowała wszystkie walory estetyczne, należy o nią odpowiednio dbać oraz uważać, aby nie dopuścić do zabrudzenia, które będzie trudno usunąć. W jaki sposób czyścić i pielęgnować tapicerkę? Na co zwrócić uwagę, aby zachować jak najdłużej walory estetyczne obicia? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod. Na początek krótkie omówienie najczęściej spotykanych rodzajów tapicerki.

Jakie materiały wykorzystuje się najczęściej do mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane, takie jak fotele, pufy, narożniki i kanapy pokrywane są różnymi rodzajami materiałów, które różnią się między sobą strukturą, grubością i wytrzymałością. Do najczęściej stosowanych należą eleganckie, miękkie i trwałe tkaniny welurowe o aksamitnej, pluszowej strukturze, przyjemna oraz łatwa w utrzymaniu czystości mikrofibra, odporna na ścieranie i zabrudzenia, delikatnie połyskująca szenila, trwały i łatwy w utrzymaniu czystości żakard oraz naturalna i sztuczna skóra, która kojarzy się z luksusem i jest wykorzystywana zazwyczaj do mebli o funkcji reprezentacyjnej.

Kilka dobrych rad, czyli o czym warto pamiętać

Zanim przejdziemy do konkretów związanych z czyszczeniem i pielęgnacją tapicerki, zaczniemy od kilku dobrych rad. Nie wszyscy właściciele kanapy tapicerowanej wiedzą, że mebel powinien być ustawiony tak, aby nie był narażony na zbyt długie działanie promieni słonecznych. Niektóre materiały znoszą je wyjątkowo źle. W efekcie może dojść do zmiany tonacji kolorystycznej lub odbarwień, które wyglądają nieestetycznie i trudno będzie im zaradzić. Oprócz słońca należy unikać także ekspozycji na wysoką temperaturę. Ustawienie kanapy zbyt blisko kaloryfera na pewno nie sprzyja żywotności tapicerki.

Kanapa tapicerowana – sprawdzone sposoby czyszczenia i pielęgnacji

Niektóre współczesne materiały tapicerskie mają rozwiązania, dzięki którym utrzymanie czystości jest łatwiejsze niż przed laty. Jednym z powszechnie spotykanych rozwiązań jest stosowanie specjalnej hydrofobowej powłoki zabezpieczającej tkaninę przed zbyt szybkim wsiąkaniem płynów w strukturę materiału, dzięki czemu wydłuża się czas na reakcję, aby zapobiec skutecznie powstaniu trudnej do usunięcia plamy. Innym rozwiązaniem sprzyjającym zachowaniu czystości – szczególnie w sytuacji, gdy w domu mieszkają również zwierzęta – jest wykorzystywanie tkanin wykonanych w technologii Pet Friendly, która zapobiega wbijaniu się sierści psa lub kota w materiał i ułatwia jej usunięcie. 

Najbardziej efektywnym i sprawdzonym sposobem na pielęgnację obicia kanapy jest jej regularne odkurzanie (np. raz na tydzień) odkurzaczem z końcówkami przeznaczonymi do sprzątania mebli tapicerowanych. Delikatne zabrudzenie lub rozlany płyn należy usunąć za pomocą wilgotnej, miękkiej ściereczki. W przypadku silniejszych zabrudzeń lub mocnego zaplamienia warto sięgnąć po preparaty dedykowane poszczególnym materiałom lub skorzystać z usług firmy specjalizującej się w czyszczeniu mebli tapicerowanych. Samodzielne czyszczenie za pomocą nieodpowiednich lub agresywnych środków chemicznych może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tapicerki. Obicie ze skóry naturalnej należy nie tylko systematycznie czyścić, ale także konserwować specjalnym preparatem.

Kanapa tapicerowana do spania

Kanapa rozkładana tapicerowana używana jest intensywniej niż kanapa, która pełni funkcję typowo wypoczynkową. Służy nam nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy, dlatego zachowanie idealnej czystości jest w tym przypadku szczególnie ważne. Należy więc dbać nie tylko o tapicerkę, ale także o pojemnik na pościel, który powinien być regularnie odkurzany i myty. Kurz, który składa się z drobnych odpadów organicznych i nieorganicznych oraz różnego rodzaju mikroorganizmów, gromadzi się stosunkowo szybko i ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Na obecność kurzu muszą uważać szczególnie alergicy. Systematyczne odkurzanie całego mebla i dokładne mycie pojemnika na pościel to procedura, o której nie wolno zapominać ze względu na estetykę, higienę i dobre samopoczucie.