Jak dobrać drzwi zewnętrzne do elewacji domu?

Drzwi zewnętrzne to wizytówka każdego domu. To przez nie wchodzą goście, to one stanowią barierę między światem zewnętrznym a Twoją przestrzenią i chronią Twoje cztery kąty przed nieproszonymi gośćmi. Od nich również zależy, czy w Twoim domu będzie ciepło, czy może do środka będą dostawać się mroźne podmuchy. Ale dziś skupimy się na wyglądzie drzwi zewnętrznych. Jak dopasować je do elewacji?

Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?    

Kluczowe przy wyborze drzwi zewnętrznych jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. Są dwa powody, dla których jest to tak istotne. Po pierwsze od tego zależy ich wygląd, a po drugie – to materiał, z którego wykonano drzwi, sugeruje ich trwałość, jakość i wygląd. Na przykład drzwi zewnętrzne aluminiowe są znacznie trwalsze niż drzwi z pcv. O materiałach, z których wykonane są drzwi, opowiemy nieco więcej w drugim akapicie.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne (pcv czy z innego materiału), jest dopasowanie ich do stolarki okiennej. Najlepiej wybrać ten sam kolor lub identyczną okleinę, która zapewni najpiękniejszy, spójny efekt. Tak dobrana stolarka okienna i drzwiowa to najlepsze uzupełnienie wyglądu całej bryły, ale zarazem dekoracja całego budynku. Szczególnie jeśli wybierzesz ciekawe, estetyczne modele. Takie dopasowanie nie dotyczy tylko koloru, ale też spójnych elementów dodatkowych takich jak zawiasy, klamki czy okucia. Te także powinny być do siebie dopasowane! Dlatego też dobrym pomysłem jest zakup stolarki okiennej i drzwiowej u jednego producenta.

Nie możesz zapomnieć o dopasowaniu drzwi z pcv do projektu domu. Nowoczesny domek? Postaw na minimalistyczne drzwi! Do klasycznej bryły pasuje natomiast znacznie bardziej tradycyjny wygląd drzwi. To może wydawać się nieistotny szczegół, ale sam zobaczysz po zakupie drzwi, jak doskonale podkreślą wygląd budynku.

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?

Teraz poświęcimy chwilę materiałom, z jakich mogą być wykonane drzwi zewnętrzne. Zdecydowanie najcieplejszym materiałem jest drewno, ale jednocześnie należy do najdroższych rozwiązań. Drzwi drewniane są również piękne, ale niestety samo drewno nie jest wystarczające – ten materiał trzeba wzmocnić szkieletem z aluminium czy innego odpornego na włamania surowca. Zdecydowanie takie drzwi uchodzą za najbardziej eleganckie.

Popularnym rozwiązaniem są drzwi zewnętrzne PCV (https://oknoplast.com.pl/drzwi/). To korzystny cenowo wybór, który, dzięki odpowiednim okleinom czy kolorom, może całkiem skutecznie udawać drewniane drzwi i równie dobrze wyglądać. Do zalet drzwi z pcv należy ich niska cena, dobra jakość oraz to, że z pewnością posłużą Ci przez dłuższy czas. 

Niekwestionowanym liderem rynku są jednak drzwi zewnętrzne aluminiowe. Niemalże niezniszczalne, odporne na wiele i dostępne w wielu wzorach dostępne. Ich innowacyjne wykonanie sprawia, że są nie tylko bardzo trwałe, ale też wyjątkowo dobrze trzymają ciepło wewnątrz Twojego wnętrza. Wszystko dzięki innowacyjnym systemom wypełnień.

Kolor drzwi zewnętrznych a elewacja domu

Na koniec wspomnimy jeszcze o dopasowaniu kolorystycznym drzwi do elewacji. Wiesz już, że drzwi powinny dobrze zgrywać się ze stolarką okienną, ale niemniej ważna jest elewacja. To w końcu najbardziej widoczny zewnętrzny element Twojego domu. 

Najlepszym krokiem jest sięgnięcie po drzwi aluminiowe, które będą miały odcień zbliżony do koloru elewacji. Postaraj się operować podobnymi odcieniami – na przykład do elewacji w delikatnie szarym odcieniu dobraną parę będą stanowiły drzwi w kolorze intensywnej szarości. Warto wykorzystywać pokrewne kolory, bo to one wyglądają ze sobą najlepiej. Trzeba jednak przy okazji przyznać, że przełamanie jednokolorowej elewacji drewnianymi drzwiami też wygląda bardzo dobrze.

Co wybierzesz do swojego budynku? Drzwi zewnętrzne pcv, z drewna czy drzwi aluminiowe? W jakim kolorze? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jak wybrać idealny model!